Регион

Анкета: Седум од десет Грци против Русија во војната со Украина, но и против одлуката за испраќање оружје

А1он
Седум од десет Грци се против Русија во војната со Украина, речиси шест од десет има негативни чувства за Русија, исто толку ги поддржуваат санкциите
Свет

(ВИДЕО) Русите објавија снимка: Ги уништуваме украинските системи за воздушна одбрана

А1он
Руското министерство на Твитер објави видео за кое тврди дека го прикажува уништувањето на украинските системи за воздушна одбрана со „исклучително прецизна муниција“. На еден
Македонија

(ВИДЕО) Ковачевски: Самитот има за цел е да го одврати Путин од тоа што го прави во Украина

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски ќе учествува на состанокот на Северно-атлантскиот совет во рамките на Вонредниот самит на шефови на држави и влади на НАТО што денеска
Свет

Москва: Руските трупи го зазедоа украинскиот град Изјум

А1он
Руските трупи претпладнево презедоа „целосна контрола“ врз украинскиот град Изјум, изјави во Москва портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков, пренесе ДПА. Сè уште
Свет

Борел: Русија не сака преговори, сака да ја одвои Украина од морето

А1он
Руската влада засега не сака да склучи примирје бидејќи не ги постигнала своите воени цели, изјави високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел. – Моментално, Русија
Свет

ВИДЕО: Нови снимки од хаосот во уништениот Мариупол

А1он
Нова снимка од опколениот Мариупол го прикажува пустошот на украинскиот град, со напуштени улици полни со шут, разнесени автомобили и уништени згради. Си-Ен-Ен објави дека
Свет

Руски дипломат: Путин ќе користи нуклеарно оружје ако НАТО провоцира

А1он
Заменик-амбасадорот на Русија во ОН вели дека Русија го задржува правото да користи нуклеарно оружје доколку НАТО ја „провоцира“ земјата. Дмитриј Полиански, еден од највисоките
Свет

Столтенберг: Русија направи голема грешка кога ја нападна Украина

А1он
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг утрово пред самитот во Брисел изјави дека Русија направила голема грешка со инвазијата врз Украина. Столтенберг потврди дека НАТО