boris dzonson

Свет

Лондон се загрижи за судбината на принцезата Латифа од Дубаи, која вели дека татко ѝ ја држи во залошништво

А1он
Британскиот премиер Борис Џонсон денеска изјави дека е загрижен за судбината на принцезата Латифа, една од ќерките на владетелот на Дубаи, и рече дека овој
Свет

Британскиот премиер најавува: Вакцинирањето против Ковид-19 ќе биде редовно како за грип

А1он
Британците треба да ја сметаат вакцинацијата против Ковид-19 како вакцина против грип што редовно ќе ја примаат ранливите луѓе, изјави денеска британскиот премиер Борис Џонсон.
Регион

Се појавуваат докази дека новиот тип на коронавирусот е посмртоносен, вели Борис Џонсон

А1он
Новата, мутирана варијанта на коронавирусот која беше идентификувана во Велика Британија би можела да биде не само полесно пренослива, туку и посмртоносна од основниот тип
Свет

Џонсон: Она што се случи со бришењето полициски податоци е незамисливо

А1он
Британскиот премиер Борис Џонсон изјави денеска дека е незамисливо тоа што се изгубени полициски податоци, но нагласи дека неговата Влада работи на враќање на истите
Свет

Џонсон: Шкотска треба да почека до следната генерација за ново гласање

А1он
Нов референдум за независност на Шкотска треба да се спроведува еднаш во генерација, изјави британскиот премиер Борис Џонсон, откако шкотската лидерка ги обнови повиците за
Свет

По Брегзит, таткото на Борис Џонсон аплицира за француско државјанство

А1он
Таткото на британскиот премиер Борис Џонсон денеска изјави дека е во процес на аплицирање за француско државјанство за да ги одржи своите врски со Европската
Свет

Борис Џонсон: Над половина милион луѓе ја примија првата доза на вакцината на Фајзер

А1он
Повеќе од половина милион луѓе ја примија првата доза на вакцината на Фајзер/Бионтек во Велика Британија, изјави денеска премиерот Борис Џонсон. На прес-конференција на денот
Свет

Борис Џонсон го „укина“ Божик за третина од Англичаните: Жестоки рестриктивни мерки на сила од полноќ

А1он
Премиерот Борис Џонсон драматично на вонредна прес конференција ги укина божиќните прослави за луѓето кои живетат во Лондон и во југоисточна Англија. Жестоките мерки во
Свет

Џонсон: Славете го Божиќ исклучително внимателно

А1он
Британскиот премиер Борис Џонсон денеска ги повика Британците да го слават Божиќ „исклучително внимателно“ додавајќи дека иако програмата за вакцинација почнала многу добро, асимптоматскиот пренос