boris dzonson

Свет

Џонсон му нуди соработка на Макрон по дипломатската криза со подморниците

А1он
Британскиот премиер Борис Џонсон му предложи на францускиот претседател Емануел Макрон „продолжување на соработката меѓу Франција и Велика Британија“ по дипломатската криза поради подморниците, соопшти
Свет

Џонсон и Бајден ги синхронизираа политиките кон Русија и Кина

А1он
Британскиот премиер Борис Џонсон и американскиот претседател Џо Бајден на состанокот во Белата куќа се согласија дека пристапот на двете земји кон Русија и Кина
Свет

Џонсон: Односите меѓу Британија и Франција се стабилни и силни

А1он
Британскиот премиер Борис Џонсон денеска изјави дека односите меѓу Лондон и Париз се стабилни и силни, нагласувајќи дека новиот одбранбен сојуз на Велика Британија со
Свет

Британскиот премиер Џонсон ги осуди манифестациите на расизам на натпреварот Унгарија – Англија

А1он
Британскиот премиер Борис Џонсон, ги осуди манифестациите на расизам на вчерашниот квалификацискиот натпревар за Светското првенство 2022 меѓу Унгарија и Англија (0:4). – Неприфатливо е
Свет

Џонсон вети дека ќе продолжи со евакуацијата од Кабул по нападот

А1он
Британскиот премиер Борис Џонсон вети дека ќе ги продолжи напорите за евакуација од Авганистан по „варварскиот“ терористички напад на аеродромот во Кабул, во кој во
Свет

Бајден и Џонсон разговараа за Авганистан пред утрешниот Самит на Г-7

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден и британскиот премиер Борис Џонсон денеска телефонски разговараа за напредокот во евакуацијата на авганистанските граѓани, како и за претстојниот самит на
Свет

Џонсон: Ќе соработуваме со талибанците, доколку тоа биде неопходно

А1он
Британскиот премиер Борис Џонсон денеска изјави дека неговата земја ќе соработува со талибанците, новите владетели на Авганистан, доколку тоа е неопходно. -Сакам да ги уверам
Свет

Да не се залажуваме со подобрувањето на бројките за Ковид-19, повика Борис Џонсон

А1он
Британскиот премиер Борис Џонсон денеска изјави дека е важно луѓето да не донесуваат предвремени заклучоци по само неколку дена подобрена состојба со Ковид-19 и ги
Свет

Се обиде да избегне, но Борис Џонсон сепак ќе мора во самоизолација

А1он
Британскиот премиер Борис Џонсон сепак ќе мора да оди во десетдневна изолација по контактот со ковид позитивниот министер за здравство Саџид Џавид. Во првичната објава
Свет

Борис Џонсон во нов модел на изолација

А1он
Британскиот премиер Борис Џонсон и министерот за финансии Риши Сунак ќе бидат ограничени на работа од своите канцеларии и ќе се тестираат секојдневно за Ковид-19,