Свет

Зеленски: Во Мариупол 100.000 луѓе се без храна, вода и лекови

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека 100.000 луѓе во Мариупол се без храна, вода и лекови. Претходно, Општина Мариупол соопшти дека градот денеска бил погоден
Свет

Париз: На повидок нема договор за прекин на огнот во Украина

А1он
На повидок нема договор за прекин на огнот во Украина, се наведува во соопштението на Елисејската палата по денешниот телефонски разговор на францускиот и рускиот
Свет

Песков: Русија ќе употреби нуклеарно оружје само доколку биде загрозено нејзиното постоење

А1он
Портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков, денеска изјави дека Русија ќе употреби нуклеарно оружје само доколку биде загрозено нејзиното постоење. Песков наведува дека целта на
Свет

Кремљ: Путин телефонски разговараше со Макрон

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин денеска телефонски разговараше со францускиот колега Емануел Макрон, соопшти Кремљ. Разговорот е одржан на иницијатива на шефот на француската држава. Путин
Свет

Германија одбива да го запре снабдувањето со руски енергенси

А1он
Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска повторно ги отфрли повиците за бојкот на снабдувањето со руска енергија по нападот на Русија врз Украина. Шолц изјави дека
Свет

Дуда: Руските напади исти како нацистичките за време на Втората светска војна

А1он
Претседателот на Полска Анджеј Дуда ги спореди денеска руските напади на Украина со нацистичките напади за време на Втората светска војна, велејќи дека опколениот Мариупол
Свет

Полјански: Русија ниту планирала, ниту нападна објекти со опасни хемикалии во Украина

А1он
Русија никогаш не планирала напади врз украинските објекти со опасни хемикалии и никогаш не ги нападна, изјави првиот заменик претставник на Руската Федерација во Обединетите