mariupol

Свет

Украина: И Хитлер го посети Мариупол, таму сфати дека војната е загубена

А1он
Антон Герашченко, советник на украинскиот министер за внатрешни работи, на Твитер ја спореди посетата на Путин на окупираниот Мариупол со Хитлеровата посета. „Друг диктатор го
Свет

(ВИДЕО) Шоуто на Путин во Мариупол: Среде ноќ им влезе во стан, на масата го чекаше храна

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин во текот на ноќта го посети окупираниот украински град Мариупол, кој руската армија прво го уништи, а потоа го освои минатата
Свет

ВИДЕО: Путин во Мариупол

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин беше во посета на Мариупол во регионот на Донбас, каде посети бројни градски локации и разговараше со локалното население, соопшти прес-службата
Свет

ВИДЕО: Шојгу го посети Мариупол

А1он
Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу го посети градот Мариупол во источна Украина, кој е под контрола на руските сили, соопшти Министерството, пренесува Ројтерс. Во
Свет

Русите го уриваат театарот во Мариупол, Украина тврди: Сакаат да ги сокријат доказите

А1он
Властите назначени од Русија ги уриваат остатоците од театарот во Мариупол, кој беше тешко оштетен за време на нападот во март, во кој беа засолнети
Свет

(ВИДЕО) Како сценографија за хорор филм: Воздушна снимка покажува како изгледа уништениот Мариупол

А1он
Украинскиот новинар Илија Пономаренко на Твитер објави видео на кое се гледа како сега изгледа градот Мариупол. На видеото не се прикажани згради во кои
Свет

Објавени нови сателитски фотографии, драстично зголемени гробиштата во Мариупол

А1он
Најновите сателитски снимки покажуваат зголемен број гробници на главните гробишта во Мариупол, украински град тешко погоден од војната меѓу Русија и Украина. Пристанишниот град е
Свет

Откриена масовна гробница во близина на Мариупол

А1он
Додека градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, ги предупредува жителите да бидат подготвени да го напуштат градот доколку дојде до целосен прекин на струјата и водата,
Свет

АИ: Рускиот воздушен напад врз театарот во Мариупол е воено злосторство

А1он
Амнести интернешенал (АИ) заклучи дека рускиот воздушен напад во март, врз театарот во украинскиот град Мариупол, е воено злосторство. Организацијата за човекови права три месеца
Свет

Пушилин ги негираше извештаите за колера во Мариупол

А1он
Во Мариупол нема епидемија на колера, епидемиолошката состојба е под контрола, а паниката се шири од украински извори, изјави денеска претседателот на самопрогласената Народна Република