mariupol

Свет

АИ: Рускиот воздушен напад врз театарот во Мариупол е воено злосторство

А1он
Амнести интернешенал (АИ) заклучи дека рускиот воздушен напад во март, врз театарот во украинскиот град Мариупол, е воено злосторство. Организацијата за човекови права три месеца
Свет

Пушилин ги негираше извештаите за колера во Мариупол

А1он
Во Мариупол нема епидемија на колера, епидемиолошката состојба е под контрола, а паниката се шири од украински извори, изјави денеска претседателот на самопрогласената Народна Република
Свет

ВИДЕО: Се појави снимка од огромни импровизирани гробишта кај Мариупол

А1он
Француската новинарка Александра Далсбек објави видео на кое се гледаат гробишта во близина на Мариупол на кои се погребани цивилните жртви од борбите во и
Свет

Во Мариупол има епидемија на колера и на дизентарија објави градоначалникот

А1он
Во Мариупол избувна епидемија на колера и дизентерија, изјави градоначалникот Вадим Бојченко и предупреди дека илјадници луѓе би можеле да заболат од колера и други
Свет

На Мариупол му се заканува голема епидемија на колера предупредуваат Британците

А1он
Британското Министерство за одбрана ги објави најновите информации за војната во Украина. Се наведува дека Русија не обезбедува основни јавни услуги во деловите од земјата
Свет

Украина: Во Мариупол е колапс, во воздухот се чувствува мирис на тела

А1он
Градскиот советник на Мариупол, украинскиот пристанишен град кој падна во руски раце, зборуваше за украинската телевизија Еспресо за моменталната ситуација во тој град во југоисточна
Свет

Украинските власти тврдат дека под урнатини на зграда во Мариупол се пронајдени 200 тела

А1он
Работници кои копале во урнатини на станбена зграда во Мариупол пронашле 200 тела, соопштија денеска украинските власти. Тела во фаза на распаѓање се пронајдени во
Свет

(ВИДЕО) Командант на Азов: Добивме наредба да престанеме да го браниме Мариупол

А1он
Командантот на украинскиот полк Азов, Денис Прокопенко, се обрати до јавноста и рече дека во Азов добиле наредба да престанат да го бранат Мариупол и
Свет

Продолжува евакуацијата од Азовстал

А1он
Во текот на ноќта продолжи евакуацијата на украинските борци од челичарницата Азовстал во Мариупол. Неколку автобуси во придружба на руската војска ја напуштиле фабриката. И