ukrianska kriza

Свет

Украина: Рускиот напад на Донбас е најголемата офанзива во Европа по Втората светска војна

А1он
Руската офанзива во Донбас, регион во источна Украина, е „најголемата офанзива на европско тло од Втората светска војна“, објави украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј
Свет

Украински уметници поставија „Руска куќа на воените злосторства“ на Самитот во Давос

А1он
Додека светските лидери се собираат на Светскиот економски форум во Давос, украински уметници ја претворија тамошната Руска куќа, место што вообичаено го користи руската делегација,
Свет

Осуден првиот руски војник за злосторства во Украина, доби доживотен затвор

А1он
Украинскиот суд го осуди за воени злосторства на доживотен затвор рускиот војник кој уби невооружен цивил. Ова е прво судење во Украина за воени злосторства
Економија

Хабек: Четири кризи што светот го водат кон глобална рецесија

А1он
Освен ако лидерите не решат дел од најголемите светски економски проблеми, тогаш ние можеби ќе се движиме кон глобална рецесија, изјави денеска германскиот министер за
Свет

Русија е за продолжување на преговорите, порачува дека топката е во украински двор

А1он
Русија е подготвена да ги продолжи разговорите со Украина, замрзнати на иницијатива на Киев, изјави денеска главниот руски преговарач Владимир Медински. – Ние од наша
Свет

Шојгу: Заканите од НАТО растат, Русија формира 12 нови единици и одреди

А1он
Се зголемуваат тензиите во зоната на одговорност во Западниот воен округ на Русија, а државата презема интензивни мерки за да се спротивстави на тоа, изјави
Свет

Околу 1000 борци од Азовстал се предадоа досега тврди Русија

А1он
Руското Министерство за одбрана го објави последниот оперативен брифинг. Во него се наведува дека од понеделникот од фабриката за челик Азовстал се предале вкупно 959
Свет

Трас: Се бараат начини како руските средства да се искористат за обновата на Украина

А1он
Велика Британија и членките на Групата Г-7 бараат начин како руски средства може да се искористат за финансирање на обновата на Украина, ијзави денеска британската