amnesti internesanl

Свет

Амнести бара од ЕУ да преземе мерки против кршењето на човекови права во Унгарија

А1он
Организацијата за заштита на човековите права во светот, Амнести Интернешнл, ги повика земјите членки на ЕУ да реагираат на влошената состојба со човековите права во
Свет

(ВИДЕО) Украина реагира: Амнести Интернешнл амнестира терористичка држава

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја обвини „Амнести Интернешнл“ дека се обидува да амнестира терористичка држава, мислејќи на Русија, откако претходно таа невладина организација посочи дека
Свет

Амнести интернешенел: Украинската војска го прекршува меѓународното право и ги загрозува цивилите

А1он
Украинските сили го прекршуваат меѓународното право и ги загрозуваат цивилите со поставување бази во станбени области вклучувајќи училишта и болници, соопшти денеска организацијата за човекови
Свет

АИ: Рускиот воздушен напад врз театарот во Мариупол е воено злосторство

А1он
Амнести интернешенал (АИ) заклучи дека рускиот воздушен напад во март, врз театарот во украинскиот град Мариупол, е воено злосторство. Организацијата за човекови права три месеца
Свет

Амнести Интернешнл: Фармацевтските компании создадоа вештачки недостаток на вакцини

А1он
Генералната секретарка на Амнести Интернешнл, Агнес Каламар, ги обвини фармацевтските компании дека намерно создале недостаток на вакцини продавајќи ги дозите по недостапни цени за сиромашните
Свет

АИ: Талибанците мачеле и убивале припадници на национално малцинство

А1он
Авганистанските талибански бунтовници мачеле и убивале припадници на едно национално малцинство, откако неодамна го окупираа нивното село, соопшти меѓународната организација Амнести интернешанл (АИ). Овој извештај
Свет

Амнести Интернешнл: Во Етиопија масакрирани повеќе од 100 цивили

А1он
Повеќе од 100 цивили се масакрирани во напад на вооружена група во западна Етиопија, соопшти Амнести Интернешнл (АИ). Припадниците на заедниците Амхара, Оромо и Шинаша
Свет

Амнести предупредува на сериозни последици од ширење на Ковид-19 во руските затвори

А1он
Амнести Интернешнл денеска изрази загриженост во врска со „катастрофалните последици“ од можното ширење на епидемијата на коронавирусот во руските затвори, повикувајќи ги руските власти да