sergej shojgu

Свет

Рускиот министер за одбрана ги посети војниците во Украина

А1он
Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу го посети штабот на руската армиска група „Центар“, која е вклучена во украинскиот конфликт, објавија денеска руските новински агенции,
Свет

Протече планот на Пригожин: Планирал да ги уапси Шојгу и началникот на Генералштабот

А1он
Шефот на групата „Вагнер“, Евгениј Пригожин, планирал да уапси двајца највисоки руски воени функционери кога го започнал бунтот, објави „Волстрит журнал“. Според извештаите, заговорот на
Свет

ВИДЕО: Шојгу ги посети руските војници во Украина

А1он
Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу ги посети војниците во Украина, јави руската новинска агенција Риа. Тоа е негово прво појавување во јавноста по бунтот
Свет

Шојгу тврди дека Украина подготвува напад на руска територија, најаува експресен одговор

А1он
Рускиот министер за одбрана на денешниот состанок на одборот на министерството изјави дека командата на украинските вооружени сили планира да изврши напади на руска територија,
Свет

ВИДЕО: Одмаздата на Шојгу

А1он
Одлуката сите руски доброволни единици да потпишат договор со Министерството за одбрана всушност е одмазда кон Сергеј Шојгу, наведуваат западните медиуми. Наредбата пред два дена
Свет

ВИДЕО: Шојгу го посети Мариупол

А1он
Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу го посети градот Мариупол во источна Украина, кој е под контрола на руските сили, соопшти Министерството, пренесува Ројтерс. Во
Свет

Институтот за војна открива: Што се крие зад јавувањата на Шојгу

А1он
Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу телефонски разговарал со францускиот министер за одбрана Себастиен Лекорну и со турските и британските колеги Хулуси Акар и Бен
Свет

Украинка сведочи по шест месеци во руско заробеништво: Не третираа како животни

А1он
Украинка која кој се врати дома минатата недела по големата размена на затвореници, ја опиша тортурата што таа и другите жени ја претрпеле во текот