Пушилин ги негираше извештаите за колера во Мариупол

Од:

Во Мариупол нема епидемија на колера, епидемиолошката состојба е под контрола, а паниката се шири од украински извори, изјави денеска претседателот на самопрогласената Народна Република Доњецк (ДНР) Денис Пушилин.

dobivaj vesti na viber

– Тоа би го нарекол ширење на паника од украински извори. Ситуацијата е под контрола. Телата на загинатите за време на војната беа погребани според процедурите спроведени по судско-медицинскиот преглед, посочи Пушилин.

– Нема толку многу тела на загинати кои сè уште се под урнатините за да се зборува за епидемија, изјави Пушилин за руски и странски новинари.

Според него, сега р аботат групи во кои има форензичари и вработени во обвинителството и службите за поддршка.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Украинците објавија воздушна фотографија од местото на масакрот на цивилите

А1он

Уште еден удар на Русија: Турските државни банки го суспендираа рускиот систем за плаќање „Мир“

А1он

Зеленски по најновиот руски масакр врз цивили: Крвожедни ѓубриња

А1он

Харков нема да биде припоен кон Русија поради контраофанзива од Украина

А1он

ВИДЕО: Претседателот на руски Дагестан побесне поради мобилизацијата

А1он

ВИДЕО: Руските сили напднаа цивилен конвој во Запорожје, најмалку 23 мртви

Катерина Павлова-Николовска