Украина: И Хитлер го посети Мариупол, таму сфати дека војната е загубена

Од:

Антон Герашченко, советник на украинскиот министер за внатрешни работи, на Твитер ја спореди посетата на Путин на окупираниот Мариупол со Хитлеровата посета. „Друг диктатор го посети Мариупол. Знаеме како заврши неговата приказна. Многу историчари и современици тврдат дека токму тука Хитлер за првпат сфатил дека војната е изгубена“, изјави Герашченко.

Рускиот претседател Владимир Путин денеска беше во непланирана посета на Мариупол и тоа ќе биде прво патување на лидерот на Кремљ на териториите на украинската област Донецк под руската окупација од почетокот на војната. Посетата дојде откако Путин вчера ненајавено патуваше на Крим по повод одбележувањето на деветгодишнината од руската анексија на полуостровот и само два дена откако Меѓународниот кривичен суд издаде налог за негово апсење.

Би можело да ве интересира

Јапонија со нови санкции за Москва, нема да се извезуваат детските играчки во Русија

Украинските разузнавачки агенти упаднаа во киевско-печерската лавра, митрополитот Павел во домашен притвор

Ана Ололовска

Американски генерал: Не е веројатно дека Украинците ќе победат годинава

Ана Ололовска

Шојгу: Ќе ја зголемиме понудата на муниција

Ана Ололовска

Аналитичарите предвидуваат: Украина ќе се обиде да ги преполови руските војници

Ана Ололовска

Британски разузнавачи: Рускиот зимски офанзивен проект не успеа

Ана Ололовска