mariupol

Свет

Околу 1000 борци од Азовстал се предадоа досега тврди Русија

А1он
Руското Министерство за одбрана го објави последниот оперативен брифинг. Во него се наведува дека од понеделникот од фабриката за челик Азовстал се предале вкупно 959
Свет

Украина: Во Азовстал има уште многу луѓе, операцијата за евакуација не е готова

А1он
Спасувачката операција на фабриката за челик Азовстал ќе биде завршена само кога сите бранители на Мариупол ќе бидат евакуирани на териториите под контрола на Украина,
Свет

Украина тврди дека Русите фрлиле фосфорни бомби на Азовстал

А1он
Членот на Градското собрание во Мариупол, Петро Андриушченко на Телеграм објави видео од руски напад врз челичарницата Азовстал на кое наводно се гледа дека се
Свет

Ранетите борци на Азов заробени во челичарницата молат за помош

А1он
Борците на Азов објавија фотографии од челичарницата Азовстал, на кои се гледаат тешките услови во кои моментално живеат, заробени и ранети под земја во Мариупол,
Свет

Во тек е нов обид за евакуација на цивили од Азовстал

А1он
Градскиот совет на Мариупол на Телеграм изрази благодарност до сите кои учествуваа во евакуацијата на цивилите од разурнатиот град. „Ви благодариме што го спасивте нашиот
Свет

Русија ги продолжува нападите на Азовстал

А1он
Русија продолжува со обидите целосно да го заземе опколениот југоисточен украински град Мариупол, соопшти британското Министерство за одбрана во дневниот разузнавачки извештај. Во извештајот се
Свет

Речиси 500 луѓе се евакуирани од Азовстал и Мариупол

А1он
Во заедничка операција на ОН и Црвениот крст евакуирани се речиси 500 луѓе од Азовстал, Мариупол и околните области, објави на Твитер генералниот секретар на
Свет

(ВИДЕО) Сведоштво на евакуираните од Азовстал: Не видовме сонце два месеца

А1он
Десетици цивили се евакуирани од Мариупол по неколку недели опсада во фабриката за челиk Азовстал. Жена кој беше меѓу евакуираните вчера вели дека не видела