Петков од Брисел: Бугарија го повика на консултации својот амбасадор од Русија

Од:

Бугарија ќе го повика на консултации својот амбасадор во Русија Атанас Крастин, изјави премиерот на земјата Кирил Петков, кој денеска престојува во Брисел на состанок на Европскиот совет.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, потегот на Бугарија е поврзан со однесувањето на руската амбасадорка Елеонора Митрофанова.

Според Петков, реакцијата на Митрофанова е недипломатска, остра и безобразна. Затоа Бугарија го повикува својот амбасадор од Русија на консултации во Софија.

– Сите знаат што значи тоа на дипломатски јазик. Вообичаено, кога едната земја ќе го повика својот амбасадор на консултации, другата треба да го следи примерот и да го стори истото, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Ако победи Трамп, финансискиот товар за помош на Украина ќе се промени на штета на ЕУ тврди Орбан

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Се шири снимка: „Украинец во цивилна облека истрела крстаречка ракета кон Русите од рамо“

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото

(ВИДЕО) Украинските партизани објавија снимка: Ја саботиравме клучната пруга во Русија