Столтенберг: Хемиското оружје „целосно ќе ја промени природата на конфликтот“

Од:

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изрази загриженост дека Русија се обидува да ги обвини Украина и нејзините сојузници дека се подготвува да употреби хемиско оружје, и вели дека обвинувањето на другите е начин да се создаде изговор да го направат истото и самите.

Ваквите обвинувања против Украина и НАТО сојузниците се лажни, изјави Столтенберг, нагласувајќи дека каква било употреба на хемиско оружје „целосно ќе ја смени природата на конфликтот“ и ќе биде „еклатантно кршење на меѓународното право“ и крајно опасно.

Ќе влијае не само на луѓето во Украина, туку потенцијално и на НАТО земјите, поради ширењето на контаминацијата.

Столтенберг посочи дека Русија користела хемиски агенси во минатото – вклучително и во Солсбери. Ова прашање ја истакнува важноста од завршување на војната, вели тој, додавајќи дека „ова е опасна ситуација“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Русија осуди американски новинар: 16 години затвор

Украина и Русија денеска разменија 95 воени заробеници

Украина и Чешка се договорија за изградба на фабрика за муниција во Украина

Русија за обидот за атентат на Трамп: САД поттикнуваат омраза кон политичките противници

(ВИДЕО) Руски авион Суперџет се урна во Подмосковље, загинаа сите членови на екипажот

Мицкоски: Иднината на регионот е во борбата за посилна економија, соработка и создавање на иднина