Кличко: Ова е месец на трагедија и храброст

Од:

Вкупно 75 луѓе загинаа во главниот град на Украина од почетокот на руската инвазија, изјави денеска градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко.

Тој во обраќањето по повод еден месец од почетокот на војната истакна дека помеѓу жртвите, четири се деца.

Кличко изминатиот период го нарече „месец на трагедија и храброст“ и „момент на вистината“ за сите Украинци.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Повеќе од 52.000 украински војници поминале обука како дел од помошта на ЕУ за Украина

Пентагон: Употребата на оружје на Украина од САД не е ограничена само на Харков

Горан Наумовски

Украина: Русија лансираше 10 дронови во текот на ноќта, сите ги уништивме

Декларацијата на мировниот самит за Украина ја потпишаа 80 земји, но не и земјите на БРИКС

A1on

Буданов: Украинските сили со 70 дронови го нападнаа рускиот аеродром во Ростовската област

Горан Наумовски

Русите го напаѓаат Киев