Македонија

ВМРО реагира на интервјуто на Заев: Тој е транзициски политичар и со него нема европска иднина

А1он
ВМРО-ДПМНЕ до медиумите испрати соопштение во кое партијата реагира на денешното интервју на претседателот на СДСМ Зоран Заев за „А1ОН“. Еве ја реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ
Свет

Во Шпанија по олабавувањето на мерките трикратно зголемен бројот на нови случаи на Ковид-19

А1он
Во Шпанија по укинувањето на повеќемесечните рестриктивни мерки воведени поради пандемијата со Ковид-19, расте бројот на новозаболени лица. Според шпанските здравствени власти, бројот на нови
Свет

Еспер најави посета на Кина во време на тензии меѓу Пекинг и Вашингтон

А1он
Американскиот министер за одбрана, Марк Еспер, денеска соопшти дека планира пред крајот на годината да отпатува за Кина, во време кога Вашингтон го обвинува Пекинг
Македонија

Продолженото породилно отсуство трае сè до завршувањето на времените мерки, потсетува МТСП

А1он
Министерството за труд и социјална политика информира дека на работничките кои се на продолжено породилно отсуство, платеното отсуство им трае сè додека траат времените мерки
Економија

КСС апелира до работниците да ги почитуваат заштитните мерки против Ковид-19

А1он
Поради големиот број на активни случаи на лица инфицирани со вирусот Ковид 19, како и големиот број на новозаболени на дневна основа, Конфедерацијата на слободни
Свет

Грета Тунберг незадоволна од планот на ЕУ за економско закрепнување

А1он
Шведската активистка за животна средина, Грета Тунберг, денеска го изрази своето незадоволство од договорот постигнат од лидерите на ЕУ за планот за обновување на нивните
Македонија

СДСМ: Мицкоски е шпицен аутсајдер, и по три порази не сфаќа дека граѓаните не го поддржуваат

А1он
Социјалдемократскиот сојуз на Македонија вечерва во соопштение го нарече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски „шпицен аутсајдер“, затоа што, според партијата, тој и по три последователни
Спорт

Ливерпул ги замоли фановите да не се собираат пред „Енфилд“ за доделувањето на титулата

А1он
Фудбалскиот клуб Ливерпул се приклучи на апелот на полицијата и градските власти и ги замоли своите фанови да го следат доделувањето на шампионскиот трофеј во
Свет

Трамп: САД влегуваат во нова ера на освојување на вселената

А1он
Претседателот на САД, Доналд Трамп, испрати честитки до американскиот народ по повод Денот на истражувањето на вселената, што во земјата се одбележува на 20 јули,