Регион

Самоопределување за утре најави сенароден собир во Приштина

А1он
Лидерот на косовското политичко движење Самоопределување и доскорешен премиер на Косово, Албин Курти ги повика граѓаните да излезат утре во центарот на Приштина на сенароден
Свет

Финска ги отвора границите со сите соседи, освен со Шведска

А1он
Финска денес соопшти дека ги олеснува мерките против ширењето на коронавирусот и дека ќе ги отвори границите за државјаните на шесте соседни држави. Во одлуката,
Свет

Меркел бара Кина да обезбеди фер услови за германските компании

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел, за време на денешната видеосредба со кинескиот премиер Ли Кечианг, изјави дека Пекинг треба да преземе конкретни чекори за понатамошно отворање
Свет

Турција и САД во конфликт околу извештај за Аја Софија

А1он
Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу го критикуваше последниот годишен извештајот на американскиот Стејт департмент за верските слободи во светот, велејќи дека е „трагикомично
Свет

Само во последната недела нови милион и пол невработени во САД

А1он
Само во последната недела во САД околу 1,54 милиони лица поднеле барања за пријава за невработеност, што покажува дека темпото на губење работни места сепак
Регион

Tермички камери поставени на железничките станици во Солун и Атина

А1он
Термички камери се поставени на железничите станици во Атина и Солун, како дополнителна превентивна мерка за да се спречи ширењето на коронавирусот, јавува МИА. Камерите,
Спорт

Симоне Инзаги ќе добие нова понуда од Лацио

А1он
Лацио ќе го продолжи договорот со тренерот Симоне Инзаги, пренесува италијанскиот спортски весник „Ил Месаџеро“. Според извештајот, претседателот на римскиот клуб Клаудио Лотито има намера
Спорт

Играчите во НБА ќе можат без санкции да одбијат да ја продолжат сезоната

А1он
НБА лигата и синдикатот на кошаркари се договориле да им овозможат на играчите да не учествуваат во продолжувањето на сезоната, закажано на 31 јули, а