Култура

Ансамблот „Танец“ ќе добие нови простории, одлучи Владата на последната седница

А1он
Националната установа Ансамбл за македонски народни игри и песни „Танец“ ќе добие нов дом. На иницијатива на директорот на ансамблот, Мартин Вучиќ, на последната владина
Свет

Првите туристи ќе ја посетат Меѓународната вселенска станица во 2023 година

А1он
Двајца вселенски туристи ќе заминат кон Меѓународната вселенска станица во 2023 година, откако е потпишан договор помеѓу RSC Energia (Русија) и Space Adventures Inc. (САД),
Свет

Секој дванаесетти Белгиец размислувал за самоубиство во изминатите три месеци

А1он
Институтот за јавно здравје на Белгија ги мери и психолошките последици од кризата со коронавирусот и од рестриктивните мерки врз населението, а заклучоците се загрижувачки.
Свет

Репортери без граници го осудува апсењето на уредничка на медиум во Египет

А1он
Меѓународната организација „Репортери без граници“ го осуди апсењето на Нора Јунис, уредничка на еден од неколкуте преостанати независни медиуми во Египет и ги повика властите
Економија

Словенија: Трговците против новиот закон со кој продавниците нема да работат во недела

А1он
Словенечките трговци се сè погласни во противењето на предлог законот што предвидува недела да биде неработен ден за сите продавници, јавуваат локалните медиуми. Покрај здруженијата
Спорт

Тројца играчи на Вест Хем си одат од клубот на крајот на сезонава

А1он
Тројца фудбалери ќе го напуштат Вест Хем на крајот на сезоната, откако одбија да потпишат нови договори, соопшти англискиот клуб. Тоа се: 19-годишниот дефанзивец Џереми
Регион

Кремљ: Русија ја следи состојбата со косовските политичари обвинети во Хаг

А1он
Портпаролот на рускиот претседател Владимир Путин, Дмитриј Песков, изјави денеска дека Кремљ „многу внимателно“ ја следи ситуацијата со обвиненијата против Хашим Тачи и Кадри Весели,
Свет

Полскиот претседател дециден: САД нема да распоредат нуклеарно оружје во земјата

А1он
Полскиот претседател Анджеј Дуда, по неговата посета на Соединетите Американски Држави и разговорите со американскиот претседател Доналд Трамп, денеска категорично негираше дека има планови за
Свет

Спорна дозволата на една третина од пилотите во пакистанска авиокомпанија

А1он
Пакистан интернешенл ерлајнс (ПИА) ќе приземји третина од своите вкупно 434 пилоти под сомнение дека поседуваат сомнителни дозволи за летање,  соопшти денеска портпаролот на компанијата.