Македонија

Сточниот пазар во Трубарево затворен овој вторник поради појава на болеста син јазик кај животните

А1он
ЈКП „Гази Баба 2007“ ги известува сите сточари, трговци и угостители, дека Добиточниот Пазар во населено место Трубарево овој вторник нема да работи. Причината за
Регион

Албанија ги затвора сите угостителски објекти освен рестораните, за непочитување казна од 25.000 евра

А1он
Поради сè поголемиот број заразени од Ковид-19 во Албанија, се затвораат ноќните клубови, дискотеки, лаунџ барови и секаков вид услужна дејност од оваа природа во
Свет

И германско-американската вакцина за коронавирус е безбедна и ефикасна, тврдат компаниите

А1он
Германската биотехнолошка компанија „Бајонтек“ и американската фармацевтска компанија „Фајзер“ денеска објавија дополнителни податоци за нивната експериментална вакцина против Ковид-19, според кои вакцината е безбедна за
Свет

Во Франција од денеска 135 евра казна за неносење заштитна маска на затворени јавни места

А1он
Од денеска во Франција е задолжително носењето на заштитна маска во сите затворени јавни места, а во случај на непочитување на одредбата, казната изнесува 135
Регион

Анкетна комисија во Албанскиот парламент одлучи дека нема основа за отповикување на претседателот Илир Мета

А1он
Прекршувањата направени од претседателот Илир Мета, во форма на дејствија или пропусти, не се доволни за да се предложи разрешување на претседателот на пленарна седница
Свет

Оксфордската вакцина го предизвикува имунолошкиот систем да создава антитела

А1он
Вакцината против коронавирусот што ја развива Универзитетот во Оксфорд, се чини дека е безбедна и го предизвикува имунолошкиот систем на соодветна реакција, тврдат научниците. Испитувањата,
Македонија

Во Скопје 1.880 активни случаи на Ковид-19, најмногу во Чаир – 291

А1он
Министерството за здравство информира дека бројот на активни случаи на Ковид-19 во Скопје заклучно со денеска изнесува 1.880. Во вкупно 11 општини во главниот град
Македонија

96 нови случаи на Ковид-19, починале десет лица

А1он
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 724 тестирања, а регистрирани се 96 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-24, Куманово-6, Штип-24,