Ердоган утре во посета на Катар и Кувајт

Од:

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган утре ќе ги посети Катар и Кувајт, соопшти неговиот Кабинет.

Како што е наведено во соопштението, Ердоган ќе се сретне со катарскиот емир Тамим бин Хамад ал-Тани и новиот владетел на Кувајт, емирот Наваф ал-Ахмад ал-Сабах.

Странските агенции оценуваат дека посетата на Катар, една од ретките арапски земји што ја поддржува турската интервенција во Либија на страната на владата во Триполи, е особено важна.

Би можело да ве интересира

Ердоган: Работев добро со Буш, Обама и Трамп, но не и со Бајден

Ана Ололовска

Ердоган: Сегашната насока во односите со САД не ветува

А1он

Турски лекар тврди дека вакцини против Ковид-19 ненамерно им биле аплицирани на бебиња во Турција

А1он

Во Истанбул вакцинирани 84 отсто од населението против Ковид-19

А1он

Градоначалникот на Истанбул во посета на Атина

Ана Ололовска

Германецот Кунц пред промоција во нов селектор на Турција

А1он