Регион

Ѓукановиќ го врати на повторно изјаснување Законот за слобода на вероисповед

А1он
Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ ги врати на повторно одлучување сите закони кои собранието ги донесе на 29. декември меѓу кои се и измените
Економија

Биткоинот првпат надмина вредност од 30.000 долари

А1он
Криптовалутата биткоин денеска првпат ја надмина вредноста од 30.000 долари, достигнувајќи попладнево 31.502,77 долари, објави агенцијата Блумберг. Биткоинот на 16 декември првпат го надмина износот
Свет

Израел е најбрз во вакцинацијата против Ковид-19, првата доза ја примиле над милион луѓе

А1он
Повеќе од милион луѓе веќе ја примиле вакцината против коронавирусот во Израел што е околу 10 проценти од населението во земјата. Израел засега е државата
Македонија

Петмина скопјани ја загубија битката со Ковид-19 во последното деноноќие

А1он
Пет од 12-те пациенти кои во последниве 24 часа починале од компликации од Ковид-19 се од Скопје. Главниот град денеска има 22 новозаразени. Вкупната бројка
Регион

Земјотресот во Хрватска направи штета од над 400 милиони евра

А1он
Според последните податоци, причинетата штета по земјотресот во Хрватска изнесува над 400 милиони евра, а оштетени се речиси девет илјади објекти. Продолжуваат санациите и им
Македонија

Видео на Тикток: Двајца мажи му помагаат на дете да пука со пиштол

А1он
Контроверзно видео на кое се гледа како двајца возрасни мажи му помагаат да пука со пиштол на мало детенце се појави на Тикток. На видеото
Македонија

Исчезнат скопјанец пронајден починат на Црн Врв

А1он
45-годишен скопјанец е пронајден мртов на Црн Врв на местото викано „Празна торба“. Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека починатиот У.Ф. е пронајден вчера