Коциќ: Со законски измени ги ограничуваме трошоците за лекување од ковид во приватните болници

Од:

Владата предводена од СДСМ ги утврди измените и дополнувањата на Законот за здравствена заштита. Со измените се предлага цените во приватните болници да бидат изедначени со референтните цени утврдени од Фондот за здравствено осигурување Преку овие измени трошоците за дијагонстицирање и лекување на ковид пациенти ќе се се движат од 40.000 до максимални 305.000 денари рече на прес конференција пратеникот на СДСМ Ненад Коциќ.

„Покрај ова, со предложените законски измени е предвидено и користење на ресурсите на приватните болници доколку условите го наложуваат тоа согласно состојбата предизвикана од пандемијата во име на заштита на јавното здравје и се забранува преземање на здравствени работници од јавното здравство од страна на приватните здравствени компании.Истовремено, предвидени се и измени во делот на глобите за прекршоци доколку приватните здравствени установи не постапуваат согласно законските одредби“ – рече Коциќ.

Би можело да ве интересира

Девојка од Мокрино сакала да оди за Швајцарија, а била во изолација

Жарко Настоски

26 починати од Ковид-19 и 324 нови случаи

Жарко Настоски

Филипче ќе се вакцинира утре точно напладне

Жарко Настоски

Заев се вакцинираше со кинеската вакцина: Се чувствувам одлично

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Колева: Растот на извозот од 7,8 отсто е потврда дека македонската економија е стабилна и динамична

Ана Ололовска

Вчера се вакцинирале 9.123 граѓани

Ана Ололовска