Видео Македонија

ВИДЕО: Започна средбата меѓу Ахмети и Мицкоски

Ана Василевска
Во Собранието започна средбата меѓу претседателот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Средбата е на барање на претседателот на
Македонија

(ВИДЕО) Глигорова: За криминалот на извршителите ќе бараме одговорност и кај Вилма Русковска

Ана Василевска
Новиот Тарифник за извршителите што го предложи Министерството за правда а денеска го усвои Владата наиде на делумна поддршка од задолжените граѓани и здруженија кои
Македонија

Дескоска ќе ја урива тарифата на извршителите од 1000 на 300 евра, ќе се бришат и камати

Ана Василевска
Новиот тарифник што го предлага Министерството за правда, а треба да се најде на владин дневен ред в петок, предвидува наградата за извршителите да не
Видео Македонија

(ВИДЕО) Арафат Муареми: Под лупа на Финансиска, имотот на најмалку двајца актуелни судии и еден обвинител

Ана Василевска
Финансиската полиција ја финишира истрагата за најмалку двајца актуелни судии и еден обвинител.Како што тврди директорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми, оваа истрага
Култура

МНТ му ги враќа долговите, а со бифето уште управува Пројковски, Министерството за култура не било надлежно

Ана Василевска
Кој и зошто го кочи Македонскиот народен театар да го даде бифето под закуп, беше прашањето кое на својот фејсбук го постави директорката на оваа
Видео Економија

ВИДЕО: Извршителите најавија отворени денови со граѓаните во неколку града

Ана Василевска
Комората на извршители на РСМ денеска најави дека редовно низ неколку града во земјава ќе организира „Отворени денови со граѓаните“ а за овие средби во
Видео Економија

ВИДЕО: Извршителите наплатиле 90 милиони евра за 10 месеци

Ана Василевска
Од вкупните побарувања на доверителите, извршителите за десет месеци наплатиле 90 милиони евра. Комората на извршители забележува дека со последните законски измени што стапија на
Македонија

Боки 13 хоспитализиран во „8-ми Септември“

Ана Василевска
Првообвинетиот во „Рекет“, Бојан Јовановски – Боки 13 e задржан на интензивна нега во болницата „8-ми Септември“. Како што информираат од болницата тој е хоспитализиран
Видео Култура

ВИДЕО: Демолиран МНТ од дивеењето на „Швeрцери“, влегле со знаење на министерот за култура

Ана Василевска
Навивачката група „Швeрцери“ на фудбалскиот тим „Шкупи“ во петокот влегла во Македонскиот народен театар да го прослави својот 30-годишен јубилеј и да го проследи документарниот
Видео Култура

(ВИДЕО) Премиера во Театар комедија: „Вечера на глупаци“ на Стеријовска ќе ја стави публиката во воајерска позиција

Ана Василевска
На сцената на Театар комедија, утревечер во 20 часот ќе се одржи премиера на претставата „Вечера на глупаци“ во режија на Ирена Стеријовска. Станува збор