tekstilni rabotnicki

Македонија

Околу 100 работници кои добија отказ од штипска „Баргала“ поднесуваат приговори

А1он
Стоте работници од штипската фабрика за производство на обувки „Баргала“ кои пред четири дена добија отказни решенија поради кршење на работен ред и дисциплина денеска
Македонија

Штипските текстилни работнички се откажаа откако протестот им се покажа залуден

А1он
Над 50 работнички од штипската конфекција „Алкон текс“, кои протестираа поради тоа што биле ставени на принуден одмор, го ставија протестот во мирување. Бисера Кафтанова,
Економија

Без петтиот пакет мерки, на принуден одмор ќе бидат пуштени тројно повеќе текстилни работници, предупредува синдикатот

А1он
Ако петтиот пакет мерки не се донесе до крајот на неделава, тројно повеќе текстилни работници ќе бидат пуштени на принуден одмор, предупредува Синдикатот за текстил,
Економија

Димитров: Над 6000 текстилни работници во земјава на колективен одмор

А1он
Над 6000 текстилни работници во земјава заминаа на колективен одмор. Претседателот на Организација на работодавачи, Ангел Димитров вели дека од вчера на одмор се работниците,
Економија

„Гласен Текстилец“: Во пандемијата, правата на текстилните работнички се уназадени

А1он
Пандемијата удри врз работничките права во текстилниот сектор. Една година нема напредок, туку напротив се отиде неколку чекори наназад, оцени Кристина Ампева од „Гласен Текстилец“.
Македонија

„Гласен Текстилец“: Коронавирусот затвора конфекции, а работниците се отпуштаат од работа

А1он
Поради новите случаи на коронавирусот, една пробиштипска конфекција од вчера е затворена, а работниците се испратени на колективен годишен одмор, информира Кристина Ампева од НВО
Македонија

Затворена штипската конфекција во која има нови позитивни случаи на Ковид-19

А1он
Текстилната конфекција во која деновиве се регистрираат позитивни случаи на Ковид 19, а денеска има уште неколку работници кои се заразени, се затвора на седум
Македонија

Првпат во историјата не работат штипските текстилни и кожарски фабрики, земени се 200 бриса

Ана Василевска
Штипските текстилни и кожарски фабрики денеска ја почитуваат забраната за работа во погоните, покажал увидот на инспекторите, активистите од НВО „Гласен Текстилец“ и на Општинскиот
Македонија

Влада: За продолжениот викенд се забранува работа за текстилните и кожарските фабрики во Штип

А1он
Текстилните и кожарските фабрики на подрачјето на Општина Штип нема да смеат да работат за време на престојниот продолжен викенд, одлучи денес Главниот координативен кризен
Македонија

Бочварски: Не сум за карантин во Штип, да почекаме дали затворањето на фабриките ќе даде резултати

Габриела Димковиќ-Мишевска
Како прв човек на градот и претседател на општинскиот кризен штаб, јас сум против во Штип да се воведе карантин, вели градоначалникот на општина Штип,