Македонија

Боки 13 хоспитализиран во „8-ми Септември“

Ана Василевска
Првообвинетиот во „Рекет“, Бојан Јовановски – Боки 13 e задржан на интензивна нега во болницата „8-ми Септември“. Како што информираат од болницата тој е хоспитализиран
Видео Култура

ВИДЕО: Демолиран МНТ од дивеењето на „Швeрцери“, влегле со знаење на министерот за култура

Ана Василевска
Навивачката група „Швeрцери“ на фудбалскиот тим „Шкупи“ во петокот влегла во Македонскиот народен театар да го прослави својот 30-годишен јубилеј и да го проследи документарниот
Видео Култура

(ВИДЕО) Премиера во Театар комедија: „Вечера на глупаци“ на Стеријовска ќе ја стави публиката во воајерска позиција

Ана Василевска
На сцената на Театар комедија, утревечер во 20 часот ќе се одржи премиера на претставата „Вечера на глупаци“ во режија на Ирена Стеријовска. Станува збор
Култура

(ВИДЕО) Премиера во МНТ: Актерите за „Најкратки драми на светот“- претстава за тоталитаризмот, тегобноста, љубовта

Ана Василевска
На малата сцена во Македонскиот народен театар на 25 ноември во 20 часот ќе се одржи премиерата на претставата „Најкратки драми на светот“ во режија
Македонија

Предупредувачки протест пред Владата: Активистите бараат итно да се одземе концесијата за рудникот Иловица – Штука

Ана Василевска
Се ближи датумот кога оваа влада нема да може да донесува и спроведува одлуки, а Министерството за економија сè уште не поднело барање до Владата
Македонија

Италијанскиот амбасадор Ромео: Не се откажуваме, мора да добиете датум за преговори

Ана Василевска
На денешниот редовен Совет за општи работи во Брисел, на кој по иницијатива на Италија ќе се расправа за прашањата за проширувањето на ЕУ (state
Видео Македонија

ВИДЕО: Жените од СДСМ побараа потполна еднаквост со мажите во власта

Ана Василевска
Под мотото „20 години чекориме на патот на еднаквоста“ Форумот на жени на СДСМ денеска го одбележа дведецинското постоење. Речиси во сите обраќања на жените
Видео Македонија

ВИДЕО: Заев вети еднаква застапеност на жените на изборните листи

Ана Василевска
Премиерот Зоран Заев на обраќањето на денешниот Форум на жените на Социјал демократскиот сојуз на Македонија на кој беше одбележан нивниот 20. роденден, им вети
Видео Македонија

(ВИДЕО) Елезовски: Ако не преземеме нешто, насилството кај младите ќе расте

Ана Василевска
Политизираноста на општеството и негрижата за младите допринесе за да се загуби курсот на човечките вредности, смета Ашмет Елезовски од „Националниот ромски центар“. Пред почетокот
Видео Македонија

ВИДЕО: Дури 36 отсто од момчињата со хомосексуална определба размислувале за самоубиство поради малтретирање од соученици

Ана Василевска
Образовниот систем е трул и не ги подготвува децата да живеат во општество на еднаквост и толеранција, децидни се од Хелсиншкиот комитет за човекови права