ВИДЕО: Двајца нови заболени од коронавирус

Од:

Бројката на заболени од коронавирус во земјава се искачи на девет лица. Министерот за здравство Венко Филипче информира дека попладнево од сите испитани дванаесет пациенти, двајца од Дебар биле позитивни на коронавирусот.

dobivaj vesti na viber

Тие биле во контакт со двајцата сопружници и другото лице од Дебар кај кои веќе беше детектиран вирусот, биле соседи и во честа комуникација.

Останатите лица кои живееле во истата куќа се негативни на вирусот, информираше Филипче.

Како што информираше министерот претходно, седумте пациенти со коронавирус се со лесна клиничка слика, дишат сами без машина за вентилирање, првозаболената пациентка има втор негативен тест и наскоро ќе биде пуштена од Инфективната клиника на домашно лекување. Состојбата на сите лица кои се во домашна изолација е добра.

Би можело да ве интересира

Кина воведе локдаун за 1,7 милиони жители поради 300 нови случаи на коронавирус

Германија се подготвува за нов пандемиски бран наесен

Ана Ололовска

СЗО очекува „високи нивоа“ на Ковид-19 во текот на летото

А1он

На грчките острови Миконос и Милос позитивни над 50 отсто од направените тестови за Ковид-19

А1он

Во Албанија 550 нови случаи со Ковид-19, највисок број во последните три месеци

А1он

Над 20.000 нови случаи на Ковид-19 во Грција

А1он