МОСТ: Најголем одѕив до 10 часот во ИЕ 3, гласањето се одвива без неправилности

Од:

Според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ, на гласачките места покриени од МОСТ нема неправилности, а гласањето се одвива безбедно, со почитување на здравствените протоколи.

Според податоците добиени од ПВТ-програмата (паралелно сумирање на гласовите), која претставува математичко-статистички научен метод, одѕивот на гласачите по изборни единици е следниот: ИЕ 1 – до 9 часот 8,37 отсто , до 10 часот 12,55 осто , ИЕ 2 – до 9 часот 6,80 осто, до 10 часот 10,55 осто, ИЕ 3 – до 9 часот 8,66 отсто, до 10 часот 13,68 отсто ИЕ 4 – до 9 часот 7,82 отсто, до 10 часот 12,85 осто ИЕ 5 – до 9 часот 6,63 отсто, до 10 часот 10,99 отсто ИЕ 6 – до 9 часот 3,41 осто, до 10 часот 5,56 осто.

Следната прес-конференција ќе се одржи во 15 часот.

Проектот „Домашно набљудување на предвремените парламентарни избори 2020“ е поддржан од: британска амбасада Скопје, Амбасадата на Кралството Холандија и Швајцарската агенција за развој и соработка.

Ставовите во ова соопштение се одговорност на МОСТ и не ги одразуваат секогаш ставовите на поддржувачите на проектот.

Би можело да ве интересира

ДИК не го тестирала софтверскиот систем пред изборите, загрозени личните податоци на граѓаните

А1он

Во Џенова отворен мост две години по трагедијата во која загинаа 43 лица

А1он

Џафери ја напушти Инфективна, тој ќе ја води конститутивната седница

Ана Ололовска

Конститутивна седница на Собранието утре, партиски разговори за формирање влада

Ана Ололовска

Конститутивната седница на Собрание во вторник под посебни протоколи

Ана Ололовска

Али Ахмети: Се сретнавме со Биљал Касами, разговаравме за евроинтеграциите и реформите

А1он