majkrosoft

Македонија

Мајкрософт го издвојува Универзитетот во Штип како пример за успешна онлајн-настава

А1он
Компанијата „Мајкрософт“ на својата веб-страница го издвои Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип како успешен пример за премин од физичко во учење на далечина. Информацијата ја
Економија

Мајкрософт за вработените во САД ја продлжува мерката работа од дома до 2021 година

А1он
Вработените во Мајкрософт во САД ќе имаат можност да работат од дома најмалку до 19 јануари следната година поради пандемијата со новиот коронавирус, соопшти компанијата.
Економија

Мајкрософт склучи договор со Пентагон вреден 10 милијарди долари

А1он
Пентагон склучи договор со компанијата „Мајкрософт“ за креирање инфраструктура за чување податоци. Како што синоќа соопшти „Вашингтон пост“, на тендерот учествуваше и „Амазон“, компанија која
Свет

„Гугл“ и „Фејсбук“ повикани на сослушување во руската Дума

А1он
Американските технолошки компании „Гугл“ и „Фејсбук“ денеска беа повикани од руската Дума, Парламентот на Руската Федерација, на сослушување во комисија што истражува наводна вмешаноста на
Економија

Мајкрософт достигна вредност од еден билион долари

А1он
Откако пријави подобра продажба и профит, Мајкрософт на берзата достигна вредност од еден билион (илјада милијарди) долари. Американскиот софтверски гигант со тоа стана една од
Магазин

Бил Гејтс повторно со богатство над 100 милијарди долари

А1он
Состојбата на основачот на компанијата „Мајкрософт“, Бил Гејтс надмина 100 милијарди долари. Тоа се случува првпат од 1999 година, пишува „Форбс“. – Состојбата на Бил
Економија

Заев: Мајкрософт е сериозен партнер на Македонија – со продлабочување на соработката придобивки ќе имаат граѓаните

А1он
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски и претседателот на Националниот совет за ИКТ во Владата
Економија

Мајкрософт пред Епл според пазарна вредност, за првпат по осум години

А1он
Пазарната вредност на Мајкрософт ја надмина вредноста на Епл за првпат по осум години. Цената на акциите на тој софтверски гигант во последно време расте,