facebook

Економија

Волстрит џурнал: Закерберг отпушта илјадници вработени од Мета платформс

А1он
Компанијата „Мета платформс“ од денеска почнува со отпуштање вработени, соопшти извршниот директор Марк Закерберг пред стотици раководители, пишува „Волстрит џурнал“ (WSJ). Според њујоршкиот весник, се
Свет

ФТ: Европски официјални лица побараа од Фејсбук и Твитер да затворат профили на повеќе од 100 руски амбасади и државни институции

А1он
Европски официјални лица побараа од Фејсбук и Твитер да затворат профили на повеќе од 100 руски амбасади и државни институции, обвинувајќи ги за ширење дезинформации
Свет

Твитер недостапен во Русија, проблеми и со Фејсбук и Инстаграм

А1он
Социјалната мрежа Твитер не е достапна во Русија. Во многу градови, особено во Москва, не е можен пристап до Твитер, а пристапот е прекинат денеска
Свет

Фејсбук им забрани на руските државни медиуми реклами и монетизација на платформата

А1он
Фејсбук им забрани на руските државни медиуми да прикажуваат реклами и да монетизираат на платформата, каде било во светот. Фејсбук, исто така, ќе продолжи да
Свет

Русија делумно го ограничи пристапот до Фејсбук

А1он
Русија денеска презеде мерки за делумно ограничување на пристапот до Фејсбук, соопшти руското регулаторно тело за комуникации, информации, технологија и масовни медиуми – Роскомнадзор. Во
Економија

Анкета: Фејсбук најлоша компанија во светот за 2021 година

А1он
Технолошкиот гигант Фејсбук, неодамна преименуван во Мета е „најлошата компанија“ во светот за 2021. Ова е утврдено по гласањето на повеќе од 1.500 корисници на
Свет

Нов колапс на Инстаграм и Фејсбук ширум светот

А1он
Корисниците на Инстаграм и Фејсбук од голем број земји денеска повторно се пожалија на големи прекини, јави Интѕернет страницата Downdetector, која ги следи прекините и