twitter

Свет

Гугл ја блокираше апликацијата „Парлер“

А1он
Гугл ја блокираше апликацијата „Парлер“ затоа што дозволила дистрибуција на „екстремно лоша содржина“ што може да предизвика смртоносно насилство како што беше видено на Капитол.
Свет

Епл се закани дека ќе ја отстрани социјалната мрежа „Парлер“ од својата APP Store

А1он
Епл се закани дека ќе ја отстрани социјалната мрежа „Парлер“ од својата APP Store доколку наскоро не ја промени својата политика за ублажување на содржината.
Свет

Пад на акциите на Твитер откако трајно го блокираше налогот на Трамп

А1он
Вредноста на акциите на Твитер падна за повеќе од два проценти на Њујоршката берза веднаш по одлуката за трајно суспендирање на налогот на Доналд Трамп
Свет

Твитер трајно го блокира налогот на Трамп

А1он
Социјалната мрежа Твитер синоќа соопшти дека итно и засекогаш го блокира Твитер налогот на претседателот на САД, Доналд Трамп. Компанијата смета дека актуелниот претседател ги
Свет

Трамп од 20 јануари ќе го нема посебниот третман на Твитер

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп ќе го изгуби својот „посебен третман“ на социјалната мрежа Твитер на 20 јануари, кога Џозеф Бајден ќе ја преземе функцијата. Американската
Свет

Твитер бликираше коментар на советникот на Трамп за носењето маски

А1он
Социјалната мрежа Твитер вчера го блокираше коментарот на Скот Атлас, советник на американскиот претседател Доналд Трамп, во кој тој се спротивставува на носењето маски. „Дали
Свет

Твитер избриша лажни профили на Афроамериканци кои го поддржуваат Трамп

А1он
Твитер соопшти дека суспендира група профили кои наводно им припаѓаат на афро-американски поддржувачи на претседателот Доналд Трамп во предизборната кампања, поради несакани пораки и манипулација
Свет

Фејсбук и Твитер избришале уште стотици лажни руски налози

А1он
Фејсбук и Твитер синоќа соопштија дека избришале неколку стотици лажни налози поврзани со руското воено разузнавање и други играчи спонзорирани од Кремљ, кои биле вклучени