twitter

Магазин

Над 1.000 вработени во Твитер, наводно, имале пристап до туѓи профили

А1он
Двајца поранешни вработени во Твитер тврдат повеќе од илјада вработени во компанијата и компаниите со коишто таа соработува, годинава имале пристап до внатрешни алатки кои
Свет

Твитер: Хакерите ги користеле вработените кои имаат пристап до интерните сервери

А1он
Компанијата Твитер, по вчерашниот хакерски напад, соопшти дека хакерите ги користеле вработените кои имаат пристап до интерните сервери „за да преземат контрола врз многу познати
Магазин

Твитер налозите на Гејтс, Маск, Безос и Бајден биле хакирани

А1он
Официјалните налози на Твитер на милијардерите Бил Гејтс, Елон Маск и Џеф Безос, кандидатот за демократски претседател на САД, Џо Бајден, како и компаниите „Епл“
Магазин

Инстаграм го потиснува Твитер, сè повеќе станува извор на информации

А1он
Апликацијата за споделување фотографии и видеа Инстаграм ќе го престигне Твитер како извор на вести, покажува извештајот „2020 Ројтерс институт за дигитални вести“ (2020 Reuters
Свет

Твитер блокира десетици илјади сметки поврзани со Кина, Русија и Турција

А1он
Компанијата „Твитер“ соопшти дека блокирале десетици илјади сметки поврзани со Кина, Русија и Турција кои биле користени за пропаганда и дезинформации. Сите овие сметки се
Свет

ЕУ ја поздрави реакцијата на Твитер за дезинформациите во твитовите на Трамп

А1он
Еврокомесарката за правда Вера Јурова денеска изјави дека реакцијата на социјалната мрежа Твитер, на твитовите на американскиот претседател била правилна, јави дописничката на МИА од
Свет

Експеримент на Твитер: Корисник го пишувал истото што и Трамп и бил суспендиран по само три дена

А1он
Корисникот SuspendThePress на 29 мај почна да копира и објавува твитови од американскиот претседател, поттикнат од извршната уредба на Доналд Трамп, во која се бара
Свет

Прво предупредување од Твитер поради твитовите на Трамп

А1он
Социјалната мрежа Твитер стави предупредување на пораката на американскиот претседател Доналд Трамп, во која тој без докази тврди дека гласачките ливчиња испратени по пошта се