Мајкрософт склучи договор со Пентагон вреден 10 милијарди долари

Од:

Пентагон склучи договор со компанијата „Мајкрософт“ за креирање инфраструктура за чување податоци. Како што синоќа соопшти „Вашингтон пост“, на тендерот учествуваше и „Амазон“, компанија која се сметаше за главен фаворит на тендерот.

-„Мајкрософт“ доби договор вреден 10 милијарди долари на десет години, ако сите договорени работи бидат извршени, се вели во соопштението од Пентагон.

„Амазон“ реагираше поради поразот на тендерот.

-Детална проценка само врз основа на споредбени понуди би придонела исходот да биде поинаков, изјавија од компанијата.

Покрај „Амазон“ и „Мајкрософт“, на тенедерот учествуваа и „ИБМ“ и „Оракл“, компании кои отпаднаа во првичните фази. „Гугл“ го напушти тендерот во 2018 година откако свои вработени ги критикуваа ангажманите со Пентагон.

„Вашингтон пост“, весник во сопственост на Џеф Безос, првиот човек на „Амазон“, заднината на поразот во овој тендер ја гледа во постојаните критики на претседателот Доналд Трамп кон Безос. Се истакнува дека „Амазон“ речиси го доби тендерот пролетва, но Пентагон се предомисли и одлучи да ја разгледа зделката уште еднаш.

Би можело да ве интересира

САД: Седум милиони заразени со коронавирус

А1он

Иранскиот претседател бесен: Ги обвини САД за „дивјаштво“ поради новите економски санкции

А1он

Бајден: Трамп молчи за диктаторот Лукашенко

А1он

Британија ќе чека да поминат изборите во САД, па ќе одлучи за екстрадицијата на Асанж

А1он

„Њујорк тајмс“: Во Пентагон се разговара за оставки ако Трамп ја употреби армијата против народот

А1он

Втора ноќ протести во САД поради пресудата за убиството на Бријана Тејлор

Ана Ололовска