dragan tevdovski

Економија

Новиот извршен директор во СБ Дејвидсе во дводневна посета на земјава

А1он
Во официјална посета на Република Северна Македонија денеска и утре престојува новиот извршен директор во Светска банка, Кун Дејвидсе. Министерот за финансии Драган Тевдовски ќе
Економија

Тевдовски: Со новиот закон за јавни набавки се подобрува вклученоста на малите претпријатија во набавките

А1он
Со новиот Закон за јавни набавки, што ќе стартува од април, се воведуваат низа мерки што ги подобруваат условите за вклученост на малите и средни
Економија

ВИДЕО: Економијата на добри патеки, зголемен раст на БДП, намалена стапка на невработеност

А1он
Растот на БДП од 3,7 проценти во четвртиот квартал од 2018 година и рекордното намалување на невработеноста на 19,4 отсто што го евидентира Државниот завод
Економија

(ВИДЕО) Арсовски: Тевдовски и Заев на месец и половина пред избори ќе ја задолжат Македонија за нови 130 милиони евра

А1он
Тевдовски и Заев денес на месец и половина пред избори ќе ја задолжат Република Македонија за нови 130 милиони евра, обвини портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче
Економија

Тевдовски: Успешно се реализира Програмата за реформа на управувањето со јавни финансии

А1он
Успешно се реализира Програмата за реформа на управувањето со јавни финансии. Лани беа спроведени повеќето активности предвидени во Акцискиот план, а очекувам годинава да продолжиме
Економија

Тевдовски: Минатата година имплементиравме најмногу препораки од сите земји аспиранти за влез во ЕУ

А1он
Нашата држава е лидер меѓу земјите од регионот во спроведување на препораките на Европската комисија за реализирање на Програмата за економски реформи, истакна министерот за
Економија

Тевдовски: Преку 30 милиони евра за локални проекти во Битола

А1он
Министерот за финансиии Драган Тевдовски најави повеќе локални проекти за општина Битола, за време на трибината која денеска се одржа во овој град со наслов
Економија

Тевдовски: Успешно се реализираат мерките од Програмата за економски реформи

А1он
Министерството за финансии ќе продолжи да го зајакнува управувањето со јавните финансии, да ја подобрува фискалната дисциплина и транспарентноста во трошењето на јавните пари, истакна