domasni milenici

Свет

Папата вели дека чувањето кучиња наместо деца ја одзема човечноста

А1он
Папата Франциск ризикуваше да го навлече гневот на сопственици на кучиња и мачиња ширум светот со тоа што сугерираше дека луѓето кои имањето деца го
Свет

Иран ќе забрани чување домашни миленичиња и шетање кучиња

А1он
Во Иран наскоро ќе се казнува чувањето миленичиња и шетање кучиња, објавија локалните медиуми. Најконзервативните во парламентот денеска поднесоа нов закон со кој шетањето на
Македонија

Ветеринарна комора: Со факти против беснило – сопствениците редовно да ги вакцинираат милениците

А1он
Споделување факти и отфрлање на сите митови или заблуди, е фокусот на годинашната глобална кампања по повод Светскиот ден на борба против беснилото, 28 Септември,
Магазин

ВИДЕО: Стафорд половина час го спасуваше најдобриот пријател кој падна во базен

А1он
Куче од расата померанец не се движеше претпазливо и ми се случи незгода – кучето падна во базен и очајно се обидуваше да излезе. Сопствениците
Македонија

Скопјанка тврди дека таа и нејзиното куче биле нападнати од непознати лица, бара сведоци на настанот

А1он
По инцидентот што се случи во скопската населба Карпош, кога скопјанец физички нападна 25-годишна девојка и ја пријави во полиција со тврдење дека нејзиното куче
Регион

Српски град забрани да се чува повеќе од едно милениче по домаќинство

А1он
Наспроти бурните реакции во јавноста и противењето на активистите, локалните власти во српскиот град Пожаревац на 11 февруари сепак го усвоиле контроверзниот нов пропис со
Македонија

Едномесечна голгота за да си го земат своето куче, ЈП „Лајка“ им бара да платат над 250 евра

Мери Јордановска
Повеќе од 250 евра достигна долгот на семејството Филипоски од Скопје, откако Јавното претпријатие за третман на бездомни животни „Лајка“  на првиот ден од Новата
Македонија

Кучето измачувано со хефталка закрепнува, активисти собраа пари за да му се помогне

А1он
Кучето кое минатата недела беше спасено откако некој го измачувал, залепувајќи му ја устата со хефталка, е ставено на посебен режим на исхрана, прима терапија
Македонија

ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ФОТОГРАФИИ: На куче во Гевгелија му ја захевтале устата, активистите бараат помош

Мери Јордановска
Стравотни фотографии од куче на кој некој му ја захевтал вилицата со тапетарска хевталка во Гевгелија денеска осамнаа на социјалните мрежи. Активистите за заштита на
Свет

(ВИДЕО) Ни милениците не беа поштедени од експлозијата во Бејрут – активистите ги бараат сопствениците на преживеаните

А1он
Во стравотната експлозија што се случи во главниот либански град Бејрут, не беа поштедени ниту животите на домашните миленици. Покрај стотиците загубени човечки животи, настрадаа