domasni milenici

Магазин

ВИДЕО: Стафорд половина час го спасуваше најдобриот пријател кој падна во базен

А1он
Куче од расата померанец не се движеше претпазливо и ми се случи незгода – кучето падна во базен и очајно се обидуваше да излезе. Сопствениците
Македонија

Скопјанка тврди дека таа и нејзиното куче биле нападнати од непознати лица, бара сведоци на настанот

А1он
По инцидентот што се случи во скопската населба Карпош, кога скопјанец физички нападна 25-годишна девојка и ја пријави во полиција со тврдење дека нејзиното куче
Регион

Српски град забрани да се чува повеќе од едно милениче по домаќинство

А1он
Наспроти бурните реакции во јавноста и противењето на активистите, локалните власти во српскиот град Пожаревац на 11 февруари сепак го усвоиле контроверзниот нов пропис со
Македонија

Едномесечна голгота за да си го земат своето куче, ЈП „Лајка“ им бара да платат над 250 евра

Мери Јордановска
Повеќе од 250 евра достигна долгот на семејството Филипоски од Скопје, откако Јавното претпријатие за третман на бездомни животни „Лајка“  на првиот ден од Новата
Македонија

Кучето измачувано со хефталка закрепнува, активисти собраа пари за да му се помогне

А1он
Кучето кое минатата недела беше спасено откако некој го измачувал, залепувајќи му ја устата со хефталка, е ставено на посебен режим на исхрана, прима терапија
Македонија

ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ФОТОГРАФИИ: На куче во Гевгелија му ја захевтале устата, активистите бараат помош

Мери Јордановска
Стравотни фотографии од куче на кој некој му ја захевтал вилицата со тапетарска хевталка во Гевгелија денеска осамнаа на социјалните мрежи. Активистите за заштита на
Свет

(ВИДЕО) Ни милениците не беа поштедени од експлозијата во Бејрут – активистите ги бараат сопствениците на преживеаните

А1он
Во стравотната експлозија што се случи во главниот либански град Бејрут, не беа поштедени ниту животите на домашните миленици. Покрај стотиците загубени човечки животи, настрадаа
Македонија

Шетањето на милениците останува во истите термини и во претстојниот продолжен полициски час

А1он
Од Владата ги потсетуваат граѓаните дека за време на претстојниот викенд времето за прошетки на миленичињата останува во востановените термини. Граѓаните, во периодот кога важи
Македонија

Од понеделник до петок домашните миленици ќе може да се изнесуваат до 19 часот

А1он
Согласно со скратувањето на полицискиот час, Владата усвои заклучоци за измени кои се однесуваат на домашните миленици и дозволата да се изнесуваат надвор. Граѓаните кои
Македонија

МИОА ќе обезбедува викенд дозволи за здруженија за заштита на правата на животните

А1он
Активистите за бездомни животни, кои се дел од регистирани здруженија, ќе добиваат дозвола два часа дневно во услови на ограничено движење за време на претстојниот