ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ФОТОГРАФИИ: На куче во Гевгелија му ја захевтале устата, активистите бараат помош

Од:

Стравотни фотографии од куче на кој некој му ја захевтал вилицата со тапетарска хевталка во Гевгелија денеска осамнаа на социјалните мрежи. Активистите за заштита на животните сведочат дека кучето, женка, кое сега има име Амели, вришти од болка по грозоморниот чин што му бил направен.

Веќе неколку дена фотографијата од кучето се споделуваше на социјалните мрежи и се бараше помош за него, но дури денеска активистите успеаја да го лоцираат и се шокирале кога го однеле на ветеринар, а во устата биле најдени делови од тапетарска хефталка.

„Едвај јаде, се лигави и мириса на скапано. Нормално дека не ја одминавме! Ја зедовме и ја однесовме на ветеринар. Кучето е живо и ќе се вика Амели. Во моментов кучето е на пат за Скопје, каде ќе биде оперирано и сместено постоперативно. Ова ќе биде долга и мачна борба, но ние не можевме да ја оставиме да умре“, пишува активист за заштита на животните од Гевгелија.

Од хуманите граѓани се бара секој да донира колку може, со цел да се спаси неговиот живот.

Сметки за донации:
200003109942988 Мелиса Богоева Стопанска банка
Paypal: [email protected]

Би можело да ве интересира

Ветеринарна комора: Со факти против беснило – сопствениците редовно да ги вакцинираат милениците

А1он

Убивале кучиња со чекан по глава за да земат награда од 500 денари во кампањата на АХВ „Стоп беснило“

Мери Јордановска

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Ужасни маки на кучиња во српски стационар, си ги јадат сопствените малечки

Жарко Настоски

ВИДЕО: Стафорд половина час го спасуваше најдобриот пријател кој падна во базен

Скопјанка тврди дека таа и нејзиното куче биле нападнати од непознати лица, бара сведоци на настанот

Мери Јордановска

Српски град забрани да се чува повеќе од едно милениче по домаќинство

Жарко Настоски