Кучето измачувано со хефталка закрепнува, активисти собраа пари за да му се помогне

Од:

Кучето кое минатата недела беше спасено откако некој го измачувал, залепувајќи му ја устата со хефталка, е ставено на посебен режим на исхрана, прима терапија и закрепнува добро по операцијата, велат активистите од Гевгелија кои го спасија.

„Амели беше на контрола и ветеринарот е задоволен. Таа е на посебен режим на исхрана и прима терапија. Операцијата е подмирена,“ напиша на Фејсбук Мелиса Богоева, активистката за заштита на животните која алармираше за грозоморниот случај.

„Фала ви на сите што помогнавте на било каков начин за Амели. Сега следува долг период на опоравување и потоа ќе и бараме домче, онакво убаво најубаво. Тимот на Nala Dog Rescue ви е бескрајно благодарен.“ додава таа.

Би можело да ве интересира

Ветеринарна комора: Со факти против беснило – сопствениците редовно да ги вакцинираат милениците

А1он

Убивале кучиња со чекан по глава за да земат награда од 500 денари во кампањата на АХВ „Стоп беснило“

Мери Јордановска

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Ужасни маки на кучиња во српски стационар, си ги јадат сопствените малечки

Жарко Настоски

ВИДЕО: Стафорд половина час го спасуваше најдобриот пријател кој падна во базен

Скопјанка тврди дека таа и нејзиното куче биле нападнати од непознати лица, бара сведоци на настанот

Мери Јордановска

Српски град забрани да се чува повеќе од едно милениче по домаќинство

Жарко Настоски