Кучето измачувано со хефталка закрепнува, активисти собраа пари за да му се помогне

Од:

Кучето кое минатата недела беше спасено откако некој го измачувал, залепувајќи му ја устата со хефталка, е ставено на посебен режим на исхрана, прима терапија и закрепнува добро по операцијата, велат активистите од Гевгелија кои го спасија.

dobivaj vesti na viber

„Амели беше на контрола и ветеринарот е задоволен. Таа е на посебен режим на исхрана и прима терапија. Операцијата е подмирена,“ напиша на Фејсбук Мелиса Богоева, активистката за заштита на животните која алармираше за грозоморниот случај.

„Фала ви на сите што помогнавте на било каков начин за Амели. Сега следува долг период на опоравување и потоа ќе и бараме домче, онакво убаво најубаво. Тимот на Nala Dog Rescue ви е бескрајно благодарен.“ додава таа.

Би можело да ве интересира

Папата вели дека чувањето кучиња наместо деца ја одзема човечноста

А1он

ВИДЕО: Мајмуни од освета убиваат кучиња во Индија

Катерина Павлова-Николовска

Појава на труење на кучиња во делчевско

А1он

Иран ќе забрани чување домашни миленичиња и шетање кучиња

А1он

Ветеринарна комора: Со факти против беснило – сопствениците редовно да ги вакцинираат милениците

А1он

Убивале кучиња со чекан по глава за да земат награда од 500 денари во кампањата на АХВ „Стоп беснило“

Мери Јордановска