domasni milenici

Македонија

Шетањето на милениците останува во истите термини и во претстојниот продолжен полициски час

А1он
Од Владата ги потсетуваат граѓаните дека за време на претстојниот викенд времето за прошетки на миленичињата останува во востановените термини. Граѓаните, во периодот кога важи
Македонија

Од понеделник до петок домашните миленици ќе може да се изнесуваат до 19 часот

А1он
Согласно со скратувањето на полицискиот час, Владата усвои заклучоци за измени кои се однесуваат на домашните миленици и дозволата да се изнесуваат надвор. Граѓаните кои
Македонија

МИОА ќе обезбедува викенд дозволи за здруженија за заштита на правата на животните

А1он
Активистите за бездомни животни, кои се дел од регистирани здруженија, ќе добиваат дозвола два часа дневно во услови на ограничено движење за време на претстојниот
Свет

Француски ветеринари предупредуваат дека мачките и кучињата не треба да се дезинфицираат со алкохол

А1он
Француското здружение на ветеринари денеска предупреди дека домашните миленици, особено кучињата и мачките не треба да се дезинфицираат со средства на база на алкохол, бидејќи
Македонија

Здруженија за заштита на животните бараат Владата да дозволи шетање на домашните миленици за време на полицискиот час

А1он
Дваесет здруженија и активистички групи за заштита на животни од целата земја бараат од Владата преку издавање на посебни дозволи да им се овозможи на
Магазин

Петардите и огнометите предизвикуваат стрес и смртност кај кучињата и мачките

А1он
Петардите се составен дел од новогодишните прослави, но тие не само што се опасни за луѓето, туку предизвикуваат стрес и кај домашните миленици. Истражувањата покажуваат
Македонија

АХВ ја почна третата фаза од кампањата за одговорно чување миленици

А1он
„Биди неговиот херој” е мотото под кое денес Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) од основното училиште „Јохан Хајнрих Песталоци” ја почна третата фаза од