Од понеделник до петок домашните миленици ќе може да се изнесуваат до 19 часот

Од:

Согласно со скратувањето на полицискиот час, Владата усвои заклучоци за измени кои се однесуваат на домашните миленици и дозволата да се изнесуваат надвор.

Граѓаните кои живеат во згради од понеделник до петок може да ги изнесуваат до 19 часот односно пред започнувањето на забраната и посебниот режим на движење.

Во сабота домашните миленичиња ќе може да се изнесуваат во времетраење од 30 минути во вечерните часови, односно од 20 часот до 20.30 часот.

Во недела ќе може да се изнесуваат по 30 минути во три термини во денот – наутро од 8 до 8.30 часот, попладне од 15 до 15.30 часот и навечер од 20 до 20.30 часот.

Би можело да ве интересира

63 новозаразени со коронавирус од 529 тестирања, 13 лица починале

Жарко Настоски

Пратеникот на СДСМ Дарко Каевски позитивен на коронавирусот

Ана Ололовска

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 650 пациенти, слободни кревети има

Ана Ололовска

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 14 пациенти

Ана Ололовска

Обезбедени 802 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти со Ковид-19, досега третирани 661 пациент

Ана Ололовска

Македонија ќе добие 8.000 вакцини Фајзер од Србија

Искра Манојлоска