bled

Македонија

Европската комисија контра Шарл Мишел: Не сме фокусирани на проширување на ЕУ до 2030 година

Орце Костов
Европската комисија ја демантираше изјавата на претседателот на Советот на Европа, Шарл Мишел дека Европа има таргерт за проширување на ЕУ до 2030 година, пишува
Македонија

(ВИДЕО) Ковачевски: Македонски келнери во Блед ме молеа „внесете не во ЕУ, сакаме да се вратиме дома“

Орце Костов
Премиерот Димитар Ковачевски на панел дискусијата во Блед кажа дека граѓаните сакаат земјата да стане членка на Европската унија за да се вратат дома, а
Македонија

Премиерот Заев утре ќе учествува на панел на Стратешкиот форум на Блед

А1он
Премиерот Зоран Заев денеска замина за Словенија каде утре ќе учествува на лидерскиот панел „Иднината на Европа – Проширувањето“, кој е дел од 16. Стратешки
Регион

Дармановиќ: Со историскиот договор меѓу Скопје и Атина се решава спор што беше товар за цел Западен Балкан

А1он
Претставниците на земјите од Западен Балкан на панелот на Бледскиот стратешки форум се согласија дека историскиот договор меѓу Атина и Скопје дава нов поттик на
Македонија

Спасовски: Во Македонија има два паралелни процеси, враќање на начелата на одговорно работење и процес на реформи

А1он
„Како резултат на систематското уништување на правниот и институционален поредок кој во изминатата деценија се случуваше во Република Македонија, денес после една година од промената
Свет

Могерини: ЕУ никогаш нема да има армија, не сме воена унија

А1он
Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини денеска изјави дека Унијата никогаш нема да формира сопствена армија. – ЕУ никогаш нема
Регион

Хојт Ји: Балкансите земји треба до крај да се определени за членство во ЕУ

А1он
Претставникот на американскиот Стејт департмент, Брајан Хојт Ји денеска во Блед изјави дека интеграцијата и трансформацијата на Западен Балкан е во интерес на Брисел и
Регион

Бледски форум: Пристапниот процес треба да биде предвидлив

А1он
Пристапниот процес треба да биде предвидлив и појасен, побараа денеска во Блед министрите за надворешни работи на земјите од Западен Балкан. На панел дискусијата за
Македонија

Димитров: Македонија е пример како не треба да се спроведува процесот на проширување на ЕУ

А1он
Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска на Блед на состанокот на Процесот за соработка во Југоисточна Европа посочи дека Македонија е пример како не