sharl misel

Македонија

Мишел: На декемврискиот Самит очекувам одлуки за проширувањето за некои од земјите од Западниот Балкан

А1он
На Самитот на ЕУ во декември очекувам одлуки поврзани со проширувањето за некои од земјите од Западниот Балкан, согласно извештајот на Европската комисија за усогласеноста
Македонија

Европската комисија контра Шарл Мишел: Не сме фокусирани на проширување на ЕУ до 2030 година

Орце Костов
Европската комисија ја демантираше изјавата на претседателот на Советот на Европа, Шарл Мишел дека Европа има таргерт за проширување на ЕУ до 2030 година, пишува
Свет

Мишел убеден дека санкциите против Русија ќе бидат решени до 30 мај

А1он
Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел денеска изјави дека е убеден оти сите прашања поврзани со предложената забрана за увоз на руска нафта ќе бидат
Регион

Шарл Мишел во Сараево на средби со членовите на Претседателството на Босна и Херцеговина

А1он
Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел денеска ќе престојува во Босна и Херцеговина, каде ќе се сретне со членовите на Претседателството на БиХ и со
Свет

Претседавачот со Претседателството на БиХ се сретна со Шарл Мишел

А1он
Претседавачот со Претседателството на БиХ, Шефик Џаферовиќ денеска во Брисел се сретна со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел со кого разговараше за европскиот пат
Свет

Мишел реизбран за претседател на Европски совет

А1он
Шарл Мишел денеска е реизбран за претседател на Европскиот совет. Поранешниот премиер на Белгија на функцијата во Европски совет ќе биде до ноември 2024 година.
Свет

Мишел: Доколку НАТО се вклучи во судирот во Украина ќе добиеме Трета светска војна

А1он
Влегувањето на НАТО во конфликтот во Украина може да предизвика Трета светска војна, предупреди денеска претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел. -Ние правиме се што
Свет

Мишел: Лидерите на ЕУ неделава ќе разговараат за украинското барање за членство

А1он
Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел денеска најави дека лидерите на ЕУ во следните неколку дена ќе разговараат за апликацијата на Украина за членство во