Шарл Мишел во Скопје, ќе присуствува на седница на Владата

Од:

Претседателот на Советот на Европа, Шарл Мишел денеска ќе биде во посета на земјава, а како што објавија од прес службата на Владата тој ќе присуствува на владината седница закажана за денеска, а потоа ќе има заедничка прес конференција со премиерот Димитар Ковачевски.

dobivaj vesti na viber

– Во рамки на посетата високиот претставник од Советот на Европа ќе има тет-а-тет средба со претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски. Потоа е предвидено да присуствува на владината седница, по што во 13:15 часот премиерот Ковачевски и претседателот на Советот на Европа Мишел, ќе одржат заедничка прес-конференција, стои во соопштението на Влада на Република Северна Македонија.

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави дека за денеска е закажана седницата на која Владата ќе го прифати францускиот предлог.

Би можело да ве интересира

На 19 август ќе се гласа за недоверба на Владата на Црна Гора

Мицкоски: Власта да не го бојкотира референдумот

Повисоки плати за вработените во МВР од септември

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Седуммина признаа вина за инцидентите пред Собрание, тројца од нив имат по 18 години

Кристијан Ландов

Португалскиот шеф на дипломатијата: Не гледам причина Бугарија повторно да блокира

Орце Костов

Ниту владиниот совет за македонски јазик не објасни до каде се простираат дијалектите

Орце Костов