BEG

Економија

ЕСМ го презема управувањето и со топланата Скопје Север

А1он
Владата на денешната 5-та седница, врз основа на овластувањата од прогласената кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија, го одобри Договорот за деловно техничка соработка
Економија

ЕСМ ќе управува со БЕГ заради континуирано обезбедување топлинска енергија

А1он
Владата на денешната четврта седница донесе Одлука за обезбедување дополнителни количини топлинска енергија во услови на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. Со оваа
Економија

ЕСМ следната недела официјално ќе го преземе управувањето со БЕГ и топлификација Скопје Север

А1он
АД ЕСМ ги поздравува мерките кои ги преземаат Владата на Р. Северна Македонија и РКЕ за надминување на кризата со снабдување со електрична енергија и
Македонија

Ковачевски: Скопјани да бидат спокојни, парно ќе има, Владата ги активираше сите механизми

А1он
Претседателот на СДСМ и мандатар за состав на нова Влада, Димитар Ковачевски на Фејсбук објави дека Владата ги активираше сите механизми, обезбедено е парно греење
Македонија

И национализација на БЕГ е опција за скопјани да имаат парно, Регулаторната е нетранспарентна во целиот процес, смета ексчленот Бошковски

Кристијан Ландов
Регулаторната комисија не се однесувала професионално и транспарентно при носењето на одлуката за цената на топлинската енергија за БЕГ. Едноставно, не си ја завршила работата.
Македонија

Ковачевски: Владата нема да дозволи скопјани да останат без греење, имаме решение

А1он
Во одговор на новинарско прашање во однос на глобалната енегретска криза како и за проблемот со греењето во град Скопје, претседателот на СДСМ и мандатар,
Македонија

Влада: Еднoстран прекин на греењето во зима не е оправдано, да се обезбеди топлинска енергија за граѓаните на Скопје

А1он
Владата ги повикува надлежните компании, градските и општинските власти итно да постапуваат по своите надлежности и да обезбедат топлинска енергија во домовите на граѓаните на
Македонија

ДИЖС: Наместо мазут, како алтернатива на гасот БЕГ да користи еколошки енергенси

А1он
Државниот инспекторат за животна средина извршил контрола на резервоарите за мазут и на начинот на постапување со отпад во Топлана Исток на Балкан енерџи (БЕГ).
Македонија

Поради дефект без парно е дел од населбата Водно

А1он
Поради дефект на дистрибутивната топловодна мрежа на улица Загребска, дел од потрошувачите во населбата Водно имаат прекин на испораката на топлинска енергија, соопштуваат од БЕГ.