BEG

Македонија

Ковачевски: Владата нема да дозволи скопјани да останат без греење, имаме решение

А1он
Во одговор на новинарско прашање во однос на глобалната енегретска криза како и за проблемот со греењето во град Скопје, претседателот на СДСМ и мандатар,
Македонија

Влада: Еднoстран прекин на греењето во зима не е оправдано, да се обезбеди топлинска енергија за граѓаните на Скопје

А1он
Владата ги повикува надлежните компании, градските и општинските власти итно да постапуваат по своите надлежности и да обезбедат топлинска енергија во домовите на граѓаните на
Македонија

ДИЖС: Наместо мазут, како алтернатива на гасот БЕГ да користи еколошки енергенси

А1он
Државниот инспекторат за животна средина извршил контрола на резервоарите за мазут и на начинот на постапување со отпад во Топлана Исток на Балкан енерџи (БЕГ).
Македонија

Поради дефект без парно е дел од населбата Водно

А1он
Поради дефект на дистрибутивната топловодна мрежа на улица Загребска, дел од потрошувачите во населбата Водно имаат прекин на испораката на топлинска енергија, соопштуваат од БЕГ.
Економија

БЕГ со мерки на претпазливост: Посетите во наплатните центри да се сведе на минимум

А1он
Групацијата Балкан енерџи груп АД Скопје (БЕГ) воведува мерки на претпазливост со цел превенција и заштита на вработените и потрошувачите во согласност со препораките од
Економија

Бислимоски: Почнува постапката за издавање лиценца на ГЕС

А1он
Градски енергетски системи (ГЕС) вчера поднесе барање за лиценца за дистрибуција со топлинска енергија до Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) со што и официјално почнува
Македонија

Грејната сезона за скопјани приклучени на системот на БЕГ почнува утре

А1он
Поради падот на надворешната температура oд утре започнува грејната сезона за потрошувачите приклучени на системот за централно греење во градот Скопје со кој управува БЕГ,
Економија

Подготовки за грејната сезона, потрошувачите да ги проверат инсталациите

А1он
Потрошувачите, зедниците на сопственици и управителите да проверат дали грејните инсталации во објектите се подготвени за грејната сезона, апелира денеска компанијата за снабдување со топлина