apelacija

Македонија

Апелација ќе одлучува дали да го пушти од куќен притвор Орце Камчев

А1он
Апелационитe судии на седница закажана за попладнево треба да ја разгледаат жалбата на адвокатот на бизнисменот Јордан Камчев, да му биде укинат куќниот притвор во
Видео Македонија

ВИДЕО: Адвокатите на Јанкулоска не дојдоа – седницата за казната одложена

А1он
Во Апелацискиот суд утрово беше одложена седницата на која требаше да се одлучува по жалбата на осудената Гордана Јанкулоска. Причина за одлагањето е тоа што
Македонија

Апелација одлучува по жалбата на Јанкулоска за „Тенк“

А1он
Апелацискиот суд Скопје денеска треба да одлучува по жалбата на поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска за пресудата во случајот „Тенк“ на Специјалното јавно
Македонија

Апелациските судии в понеделник ќе одлучуваат за затворската казна на Јанкулоска

А1он
В понеделник на 28 јануари, во 9:30 минути, во Апелацискиот суд во Скопје треба да се одржи рочиштето за пресудата на судијката Добрила Кацарска за
Македонија

Ќосето ќе се жали на Апелација дека не доби амнестија

А1он
Обвинетиот за крвавиот четврток, Горанчо Ангеловски Ќосето, преку неговиот адвокат Драган Пешевски поднел жалба до Апелацискиот суд во Скопје на одлуката на кривичниот суд дека
Македонија

Апелација ја укина пресудата за Ѓоко Поповски, случајот вратен на повторно судење

А1он
Укината е првостепената пресуда за случајот „Триста“ на Специјалното јавно обвинителство и случајот е вратен на повторно судење, потврдија од Апелацискиот суд во Скопје. Одлуката,
Македонија

Јанакиески и Божиновски остануваат во притвор

А1он
Кривичниот совет на Апелациониот суд Скопје донесе одлука да ги одбие жалбите за притворот на ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и поранешниот генерален
Видео Македонија

(ВИДЕО) Божиновски: Немам намера да бегам, тврдам дека немам ниту една банкарска сметка во странство

А1он
Обвинетиот Кирил Божиновски пред тројцата судии на Апелацискиот суд рече дека одговорно тврди дека немал намера да бега, туку да се грижи за неговото семејство
Македонија

Обвинителката Стефанова: Не можеме да го задржиме Јанакиески да бега без притвор

А1он
Обвинителката од Специјалното јавно обвинителство, Лиле Стефанова пред апелационите судии рече дека решението со кое кривичниот совет му определил притвор на Миле Јанакиески е законско.
Видео Македонија

(ВИДЕО) Јанакиески: Решението за притвор содржи низа пропусти, службената белешка поради која ме притворија е фиктивна

А1он
Во скопска Апелација се одржа јавна седница по жалбата за притворот на обвинетиот ексминистер за транспорт и врски, Миле Јанакиески. Пред тричлениот судски совет, Јанакиески