Свет

ОН изразија загриженост за извештаите дека луѓе бегаат од Украина

А1он
Обединетите нации изразија загриженост поради извештаите за луѓе кои бегаат од Украина по руската инвазија, јави ДПА. -Загрижени сме поради извештаите за движење на мажи,
Свет

Руското Министерство за одбрана предлага пет начини за завршување на војната

А1он
Руското Министерство за одбрана вечерва ги претстави своите погледи или петте начини за решавање на ситуацијата во Украина. Петте клучни точки на руското Министерство за
Свет

Рускиот маестро Гергиев ги губи сцените поради поддршката на Путин

А1он
Познатиот руски диригент Валери Гергиев и пијанистот Денис Мацуев се исфрлени од програмата на Карнеги хол во Њујорк, поради нивната поддршка на рускиот претседател Владимир
Свет

Словачка регистрира повеќе од 7.000 преминувања на границата од Украина

А1он
Само во првиот ден од руската инвазија врз Украина соседна Словачка регистрирала повеќе од 7.000 гранични преминувања од украинска страна, јави ДПА. Словачкото Министерство за
Свет

Украинска амбасадорка во САД: Руските напади се брутални, но не напредуваат според планираното

А1он
Украинската амбасадорка во САД Оксана Маркарова денеска изјави дека нападите од Русија врз Украина стануваат „побрутални“, но дека руските сили не напредувале како што било
Свет

Телефонски разговор Трудо-Џонсон за ситуацијата во Украина

А1он
Премиерот на Канада Џастин Трудо и британскиот премиер Борис Џонсон одржаа телефонски консултации за ситуацијата во Украина. Трудо, во објавата на Твитер информира дека со
Свет

САД: Преговори Киев-Москва не се можни додека трае руската воена агресија во Украина

А1он
САД сметаат дека нема шанси за дипломатија додека се води воена агресија, се лансират ракети, има тенкови на улиците и се убива, соопшти денеска Нед
Свет

ПССЕ ќе одржи вонредна пленарна седница на која ќе се расправа за нападот на Русија врз Украина

А1он
По одлуката за суспендирање на правата за претставување на Руската Федерација во Советот на Европа, Парламентарното собрание ќе одржи вонредна пленарна седница во хибриден режим
Свет

Руската војска ја уништи термоцентралата во Киев, тврди градоначалникот на украинската престолнина

А1он
Руската војска, наводно, ја уништила термоцентралата во Киев, вели градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, што е знак дека руската армија е насочена кон критичната инфраструктура