grinpis

Свет

ВИДЕО: Полицијата бркаше активисти на аеродромот во Амстердам, возеа велосипеди и блокираа авиони

А1он
Неколку стотини активисти за заштита на жвотната средина беа приведени денеска откако ја пробија оградата и се пробија во делот за приватни авиони на аердоромот
Свет

ВИДЕО: Активсти на Гринпис прекинаа партиски говор на Лиз Трас

А1он
Активистите на Гринпис денеска накратко го прекинаа говорот на британската премиерка Лиз Трас на Конгресот на Конзервативната партија во Бирмингем. Тие истакнаа транспарент на кој
Свет

Еколошките организации против зелената класификација на ЕУ за гас и нуклеарна енергија

А1он
Екологистите планираат правна постапка против новите правила на Европската унија кои ги нарекуваат идните инвестиции во нуклеарните централи и гасната инфраструктура еколошки, се вели во
Свет

Гринпис: Загадената вода од Фукушима ако се исфрли во Пацификот може да и наштети на човековата ДНК

А1он
Загадената вода, за која се вели дека ќе биде испуштена во океанот од уништената нуклеарна централа Фукушима, содржи радиоактивна супстанција што има потенцијал да ја
Свет

Гринпис со нов метод за детекција на генетски модифицирана храна

А1он
Гринпис во соработка со други невладини организации обелодени нов метод на детектирање генетски модифицирани организми (ГМО) во исхраната, а алатката треба да биде јавно достапна,
Свет

Гринпис разви огромен транспарент на кранот над Богородичната црква во Париз

А1он
Неколку активисти од Гринпис Франција изутринава на кранот кој служи за реконструкцијата на на Нотр Дам-де-Париз развија огромен транспарент, со кој ја осудуваат климатската неактивност
Свет

(ВИДЕО) Гринпис Русија: Пожарот е на само километар од Чернобил и зафаќа илјада пати поголема површина отколку што кажуваат властите

А1он
Огромниот шумски пожар во Украина кој беснее повеќе од една недела, сега е само на еден километар од напуштената нуклеарка во Чернобил и претставува ризик