stecaj

Економија

Отворена стечајна постапка за поранешно Фени: На работниците им должи 2,18 милиони евра за плати

Орце Костов
Во основниот суд Кавадарци отворена е стечајна постапка за „Еуроникел индустри“ или поранешно Фени Индустри, а за стечаен управник е назначен Ацо Петров од Скопје.
Економија

Истрага за даночно затајување во Битола

А1он
Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица, од кои едното е осомничено за продолжено кривично дело – Даночно затајување
Свет

Бројот на барања за стечај во ЕУ во вториот квартал зголемен за 2,2 отсто

А1он
За 2,2 отсто е зголемен бројот на пријави за стечај во Европската унија во периодот април-јуни 2022 година, покажуваат најновите податоци на европската статистичка агенција
Економија

Штедачите со депозити во „Еуростандард банка“ не треба да ги пријавуваат побарувањата, вели стечајниот управник

А1он
Се известуваат сите физички и правни лица дека согласно Законот за банките, побарувањата по основ на депозит кои ги имаат од „Еуростандард банка“ АД Скопје
Економија

Народна банка до Трифун Костовски: „Еуростандард“ не исполнуваше минимални законски услови за работа

А1он
Народна банка на Северна Македонија во соопштение реагира на денешниот јавен апел на Трифун Костовски, еден од акционерите во пропаднатата „Еусростандард банка“ да се повлече
Економија

Трифун Костовски: Да се повлече стечајот на Еуростандард, законот не може да биде над интересите на граѓаните

А1он
Во отворено писмо до јавноста, Трифун Костовски, кој се претставува како „еден од акционерите на Еуростандард банка,“ јавно ги повикува сите политички партии, сите институции,
Економија

Судот го прифати предлогот за стечај на „Еуростандард банка“, од НБСМ велат – имотот на банката е заштитен

А1он
По известувањето од Основниот граѓански суд Скопје дека е усвоен предлогот за отворање на стечајна постапка над „Еуростандард банка“ АД Скопје и дека е определен
Економија

Еуростандард банка: Продолжуваме со своето работење, заштедите на клиентите се безбедни

А1он
Еуростандард банка АД Скопје ја известува јавноста дека во текот на денешниот ден се пласирани лажни информации кои се однесуваат на функционалноста на редовното работење
Економија

Народната банка денеска ја затвори „Еуростандард банка“

Кристијан Ландов
Стечајна постапка за „Еуростандард банка“ ќе побара Народната банка од судот, најави гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска. Таа кажа дека се направени максимални напори за да не
Економија

Поранешни вработени од „ОХИС“ повторно на протест во Скопје

А1он
Поранешни вработени во скопската фабрика „Охис“, која е во стечај, денеска повторно протестираат низ улиците во Скопје. Протестираат пред Парламентот по што, според најавите, ќе