Активисти на Гринпис протестираат против увозот на руска нафта во ЕУ

Од:

Активисти на Гринпис протестираа денеска пред голем руски танкер во Балтичкото Море против увозот на руска нафта во ЕУ, за кој организацијата за заштита на животната средина тврди дека ја финансира војната во Украина.

Европската унија и нејзините сојузници воведоа остри санкции против Русија, вклучително и замрзнување на имотот на нејзината централна банка, но нафтата и природниот гас не се дел од тие санкции.

– Во четвртата недела од војната на Путин, бродовите продолжуваат да доаѓаат во Европа од Русија, носејќи нафта што ја финансира војната на Путин во Украина, соопшти Гринпис.

Тие ги повикаа пратениците на ЕУ да се обединат во забраната за време на претстојниот самит, кога претседателот Џо Бајден ќе разговара во Брисел со 30 членки на НАТО, ЕУ и Г7, каде е вклучена и Јапонија, и треба да се зајакне одговорот на Западот кон Москва.

Министрите за надворешни работи на ЕУ во понеделникот не се согласија околу тоа дали и како да воведат санкции за профитабилниот енергетски сектор на Русија поради инвазијата врз Украина.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Најмалку 16 лица починаа од труење со јаболкова ракија во Русија

Пригожин не застанува со критики: „Факции во Кремљ ја уништуваат руската држава“

Ана Ололовска

Лукашенко: Направивме само една грешка, требаше да ја докрајчиме Украина пред девет години

Ана Ололовска

ВИДЕО: Жената која го обвини Бајден за сексуален напад пребега во Русија

Катерина Павлова-Николовска

Русија: Украина гранатираше пограничен град, оштетени згради, запалени возила…

Ана Ололовска

Медведев: Британија е вечен непријател на Москва

Ана Ололовска