Папа Франциск: Војната во Украина покажа дека човештвото мора да го отфрли чудниот инстинкт за самоуништување

Од:

Папата Франциск денеска изјави дека војната во Украина покажа дека човештвото мора да го отфрли чудниот инстинкт за „самоуништување“ и дека купувањето повеќе оружје не е конечно решение за каков било конфликт.

dobivaj vesti na viber

Папата Франциск ги замоли присутните на неговата неделна општа аудиенција да се посетат на сите жртви на војната – загинати, вклучително и „паднати војници од едната или другата страна“, ранети, бездомници и бегалци.

-Нека Бог го испрати својот дух да разбереме дека војната е пораз на човештвото, дека мораме да ги победиме сите оние што водат војна…, рече тој. „Водењето војна е потреба што нè уништува“, додаде тој, молејќи го Бога „да не ослободи од оваа потреба за самоуништување“.

Ова е вторпат од почетокот на војната во Украина, папата да евоцира претчувство за нуклеарна војна.

Папата Франциск неколку пати остро ја осуди војната, но ја критикуваше Русија само имплицитно, досега избегнувајќи да го спомене името на земјата. Тој притоа ги користеше термините како неоправдана агресија, масакри и злосторства.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Русија не прифаќа демилитаризација околу нуклеарката Запорожје, вели претставникот во ОН

А1он

Резников: Во Украина пристигнаa ракетни фрлачи од Велика Британија

А1он

Русите подготвуваат измама за Зеленски, соопшти украинската разузнавачка служба

А1он

Валас: Малку е веројатно дека Путин ќе успее да ја окупира Украина

Финансиска помош од 1,5 милијарди евра за Украина најавени на донаторска конференција

Горан Наумовски

Руски извори: Повторно бомбардирање на областа околу електраната Запорожје во Украина