Американскиот Конгрес одобри помош за Украина

Од:

Пакетот за помош лесно помина пред американскиот Конгрес по неколку месеци одложување, отворајќи го патот за нови милијарди долари финансирање за Украина во време кога инвазивните сили на Русија напредуваат и на Киев му снема воени резерви.

Сенатот гласаше со 79 спрема 18 за да одобри четири нацрт-закони усвоени од Домот во саботата, откако републиканските лидери ненадејно го сменија курсот минатата недела и дозволија гласање за 95 милијарди долари главно воена помош за Украина, Израел, Тајван и американските индо-пацифички партнери.

Четирите нацрт-закони беа комбинирани во еден пакет во Сенатот, кој претседателот Џо Бајден рече дека ќе го потпише в среда.

Најголемата обезбедува 61 милијарда долари критично потребни финансии за Украина, друга обезбедува 26 милијарди долари за Израел и хуманитарна помош за цивилите во конфликтните зони ширум светот, а третата обезбедува 8,12 милијарди долари за „спротивставување на комунистичка Кина“ во Индо-Пацификот.

Четвртиот, кој Претставничкиот дом го додаде во пакетот минатата недела, вклучува потенцијална забрана за апликацијата за социјални медиуми, под контрола на Кина, ТикТок, мерки за пренос на запленетите руски средства во Украина и нови санкции кон Иран.

Администрацијата на Бајден веќе подготвува пакет воена помош од милијарда долари за Украина, што е прв чекор во законот, изјавија двајца американски претставници за Ројтерс. Вклучува возила, противвоздушна муниција „Стингер“, дополнителна муниција за артилериски ракетни системи со висока подвижност, артилериска муниција од 155 мм, противтенковски муниции TOW и Javelin и друго оружје што може веднаш да се користи на бојното поле.

Лидерите на демократите и републиканците во Сенатот оценија дека Конгресот со ова го привлече вниманието и го предупреди рускиот претседател Владимир Путин и другите странски противници дека Вашингтон ќе продолжи да ја поддржува Украина и другите странски партнери.

„Овој нацрт-закон за национална безбедност е една од најважните мерки што Конгресот ги усвои во многу долго време за да ја заштити американската безбедност и безбедноста на западните демократии“, рече лидерот на демократското мнозинство Чак Шумер на прес-конференција по гласањето.

Пакетот помош може да биде последен одобрен за Украина до ноемвриските избори, кога партиите се натпреваруваат за Белата куќа, Претставничкиот дом и една третина од Сенатот.

Голем дел од противењето на безбедносната помош во Претставничкиот дом и Сенатот дојде од републиканците тесно поврзани со поранешниот американски претседател Доналд Трамп, скептик за помош во Украина, кој ја нагласи политиката „Америка на прво место“ додека се кандидира за втор мандат.

Водачот на републиканците во Сенатот, Мич Меконел, силен застапник за помош на Украина, се жалеше за одложувањето, главно поради приговорите на тврдокорните републиканци да се додаде помош на повеќе од 113 милијарди долари што Вашингтон му ги додели на Киев откако Русија ја започна својата инвазија во февруари 2022 година.

„Мислам дека ставивме крај на изолационистичкото движење“, рече Меконел на прес-конференција.

Дел од парите на Украина – 10 милијарди долари економска помош – доаѓаат во форма на заем, што го предложи Трамп. Но, законот му дозволува на претседателот да го прости заемот почнувајќи од 2026 година.

Приливот на оружје треба да ги подобри шансите на Киев да спречи голем притисок од руските сили на исток, иако ќе беше покорисно доколку помошта пристигнеше поблиску до моментот кога Бајден ја побара минатата година, велат аналитичарите.

Шумер рече дека му оставил порака на украинскиот претседател Володимир Зеленски во вторникот вечерта, велејќи му: „Во ред, го направивме тоа. Сега оди и победи во борбата“.

Би можело да ве интересира

Треба да и дозволиме на Украина да гаѓа цели во Русија вели Макрон, реагираше Путин

Катерина Ѓуровски

Путин за НАТО земјите: „Ќе претрпат тешки последици… Треба да бидат свесни со што си играат“

Предраг Петровиќ

Русите ја прегазија првата линија на украинската одбрана на север, Киев започна истрага

Реакции од Италија: „НАТО не може да не принуди да убиваме во Русија, Столтенберг да поднесе оставка“

Предраг Петровиќ

Путин потпиша указ со кој ќе може да се запленува американскиот имот во Русија

Зеленски: Русија собира нови војници во близина на границата