Русија бомбардирала свој град: по грешка погодена Белгородската област

Од:

Воздухопловните сили на Русија фрлиле огромен број бомби на сопствена територија претходно овој месец, според извештајот на независните медиуми.

Како што пишува Политико, војската на рускиот претседател Владимир Путин редовно ја бомбардира Украина од небо над пограничните региони, како што е Белгород, што доведе до инциденти на пријателски оган.

Минатата недела руските воздухопловни сили „фрлија“ ракета Х-59 во регионот на Белгород, на 92 километри од границата со Украина, објави доцна синоќа рускиот независен медиум Астра на Телеграм, повикувајќи се на свои извори. „Војската мораше да го уништи на лице место. Немаше жртви“, рече Астра.

Вкупно, најмалку 21 воздушна бомба паднаа од руски авиони на Русија или на окупираните територии на Украина само во март и април, објави Астра.

„Нема точни одговори зошто ова продолжува да се случува“, напишаа новинарите.

На 2 април, руски бомбардер фрли експлозив во близина на железничката станица во Рубижнеј, град во окупираниот дел на Луганската област. „Бројот на жртви не е пријавен, преживеаните се евакуирани и задржани заедно“, изјави во соопштението Артем Лисохор, шеф на воената администрација на Украина во регионот Луганск.

На 20 април минатата година руска бомба падна во центарот на Белгород и создаде огромен кратер. Руското Министерство за одбрана во соопштение објави дека „за време на летот на авионот Су-34 на Воздухопловните сили над градот Белгород дошло до необичен пад на авијациската муниција“.

Би можело да ве интересира

Треба да и дозволиме на Украина да гаѓа цели во Русија вели Макрон, реагираше Путин

Катерина Ѓуровски

Путин за НАТО земјите: „Ќе претрпат тешки последици… Треба да бидат свесни со што си играат“

Предраг Петровиќ

Русите ја прегазија првата линија на украинската одбрана на север, Киев започна истрага

Реакции од Италија: „НАТО не може да не принуди да убиваме во Русија, Столтенберг да поднесе оставка“

Предраг Петровиќ

Путин потпиша указ со кој ќе може да се запленува американскиот имот во Русија

Зеленски: Русија собира нови војници во близина на границата