Регион

Османи: Бараме одговорност за воените злосторствата на диктаторот Путин

А1он
Косовската претседателка Вјоса Османи се приклучи денеска на граѓанскиот протест, организиран од невладини организации и држани институции на Косово, во знак на солидарност со украинскиот
Свет

Почна третата рунда преговори Русија – Украина

А1он
Третата рунда преговори помеѓу руската и украинската делегација попладнево почна во Белорусија. Како што јави руската новинска агенција ТАСС, украинската делегација во Бјеловешка шума пристигнала
Свет

ОН потврди за над 400 загинати цивили во Украина од почетокот на инвазијата

А1он
Канцеларијата за човекови права на Обединетите нации во Женева денеска соопшти дека од почетокот на руската инвазија врз Украина, на 24 февруари, може да ја
Свет

Макрон: Нашите сограѓани со право се грижат, војната се враќа во Европа

А1он
Нашите сограѓани со право се грижат, војната се враќа во Европа, изјави францускиот претседател Емануел Макрон за телевизијата ЛЦИ. Тој притоа додаде дека „Франција не
Свет

Путин: Украинските националисти и натаму го попречуваат повлекувањето на цивилите

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин денеска кажа дека украинските националисти продолжуваат да го попречуваат повлекувањето на цивилите од конфликтните зони, соопшти прес-службата на Кремљ, по разговорите
Свет

Подољак: Над 900 населени места во Украина се без струја, греење и вода

А1он
Повеќе од 900 населени места во Украина се без електрична енергија, вода и греење по нападот на руските сили, изјави денеска советникот на украинскиот претседател
Свет

Џонсон: Велика Британија е великодушна кон бегалците, но потребна ни е контрола

А1он
Британскиот премиер Борис Џонсон денеска ги отфрли повиците до Велика Британија да се олеснат барањата за визи за украинските бегалци, кои бегаат од конфликтот, изјавувајќи
Свет

Русија тврди дека евакуацијата од украинските градови е во застој

А1он
Официјална Москва тврди дека евакуацијата на цивилите од украинските градови е во застој поради што Киев не ги исполнува условите за воспоставување хуманитарни коридори. Руското
Свет

Кремљ: Инвазијата веднаш ќе престане доколку Украина ги исполни нашите услови

А1он
Русија бара од Украина да престане со воената акција, да го промени својот Устав за да внесе неутралност, да го признае Крим како руска територија