Украина тврди дека Русите го изолирале градот Славутич во кој живеат работниците од централата во Ченобил

Од:

Локалните украински власти денеска соопштија дека градот Славутич, во кој живеат работниците кои се ангажирани во одржувањето на нефункционалната нуклеарна централа во Чернобил, е „целосно изолиран“, со руски сили кои се во непосредната околина на границите на градот.

Во соопштението на администрацијата на регионот Киев се наведува дека „Славутич е целосно изолиран, а непријателот се наоѓа на 1,5 километар од градот“.

Советникот на украинскиот претседател Алексеј Арестович денеска изјави дека украинската армија го одбила првиот напад на руските сили врз градот Славутич.

Чернобил – местото на најголемата нуклеарна несреќа во 1986 година – не е во функција, но бара постојано одржување.

Руските трупи веќе во првите неколку дена од војната го окупираа Чернобил и ги задржаа работниците таму со недели да продолжат со работа, но некои од нив добија дозвола да заминат.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Русија за обидот за атентат на Трамп: САД поттикнуваат омраза кон политичките противници

(ВИДЕО) Руски авион Суперџет се урна во Подмосковље, загинаа сите членови на екипажот

Аларм во Полска: Сојузничките земји по втор пат подигнаа авиони во последните 24 часа

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Огромен руски напад, 20 мртви во неколку градови, погодена детска болница во Киев

Горан Наумовски

За одбрана од Русија, на НАТО му требаат меѓу 35 и 50 бригади

Горан Наумовски

Тешка сообраќајна несреќа во Украина, 14 загинати